trening z trenerem personalnym

Przyznaj sam przed sobą, że przynajmniej kilka razy w życiu po prostu nie chciało Ci się iść na trening. I na samą myśl o kolejnym podniesieniu gryfu łamanego oblewały Cię zimne poty. Dobra wiadomość jest taka, że czasami zwyczajnie się nie chce i jest to normalne. Niestety Twój spadek chęci i formy może być spowodowany również błędami, o które wcale nie jest trudno. Sprawdź jakie błędy są najczęstsze.

 

Błędy popełniane na siłowni

Sprawdź jakie błędy najczęściej popełniamy na siłowni i wyeliminuj je.

 

1. Wykonywanie tych samych ćwiczeń

Brak zmian w planie treningowym powoduje, że w ciągu 8 tygodni Twoje mięśnie na tyle przyzwyczają się do wykonywanych ćwiczeń, że przestają na nie reagować. To oznacza, że możesz "machać", a Twoje ciało nie będzie się zmieniać. Dlatego zmiany w planie treningowym są konieczne. Nie muszą być olbrzymie, wystarczy zmienić jedno ćwiczenie, dodać kilka powtórzeń, połączyć jakieś ćwiczenia w super serie, albo dodać serię więcej. W przypadku wątpliwości najlepiej skonsultować sprawę z trenerem personalnym.

 

Najczęstszą przyczyną wykonywania tych samych ćwiczeń jest brak planu treningowego. Chaotyczne wykonywanie ćwiczeń może Ci bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Dlatego dobry plan treningowy to podstawa. I nie ten od kumpla. Kumpel być może ćwiczy już 10 lat i ma bica jak Twoje dwa, a nawet trzy. Lepszy będzie dla Ciebie indywidualny plan treningowy na miarę Twoich potrzeb.

 

błędy treningowe - infografika

Prawidłowa technika wykonywania ćwiczeń jest kluczem do sukcesu.

Jeśli nie wiesz, co to jest prawidłowa technika, a robisz przysiady ze sztangą i wykroki koniecznie skonsultuj swój plan treningowy z trenerem personalnym!

W każdym ćwiczeniu bardzo ważna jest postawa Twojego ciała. W trakcie jednego ćwiczenia nogi lub plecy muszą być proste, w trakcie drugiego ugięte, w ugięciu kolano nie może wychodzić przed stopę, raz ręce w łokciach muszą być ugięte, raz proste .... tych zasad naprawdę jest bardzo dużo i wpływają na Twoje zdrowie!

 

3. Za duży ciężar

Czyli coś, co tygryski lubią najbardziej. Załadować na sztangę 150 kg i patrzeć jak żyły rozsadzają koledze czoło. Super!

Pamiętaj tylko, że jeśli przekroczysz swoje możliwości siłowe, możesz doprowadzić do poważnych kontuzji. Zerwanie ścięgien, zwichnięcie nadgarstka, wybicie barku i przetrenowanie, to skutek pracy z ciężarem, który jest za duży.

 

Aby trening był efektywny, należy go zwiększać o 10% co tydzień.

4. Brak zbilansowanej diety

Zdarzyło Ci się pójść na trening głodnym? Tak bardzo Ci zależy, żeby schudnąć, że odmawiasz sobie posiłku po treningu i idziesz spać na głodniaka? A jeśli Ci powiem, że przez takie zachowanie po pierwsze totalnie osłabniesz, a po drugie prędzej przytyjesz niż schudniesz?

 

Podczas treningu jest Ci potrzebna energia, aby spalać tkankę tłuszczową. Jeśli chodzisz głodny - tej energii nie ma. Jeśli nie napalisz w piecu - ogień sam nie zapłonie. A tłuszcz spala się w ogniu węglowodanów. Dlatego posiłek przedtreningowy jest bardzo ważny w walce z nadwagą, natomiast posiłek po treningu (nazywany nie bez przyczyny "regeneracyjnym") ma pomóc odbudować utracone siły, ale nie tłuszcz! Nie jedząc odpowiednio, możesz spowodować jedynie atak głodu i "efekt jojo". W Reshape dbamy o to, żeby nikt nie wyszedł głodny i słaby, pozostawiamy do Waszej dyspozycji restaurację i shake'i białkowe!

 

Aby trening był efektywny, należy go zwiększać o 10% co tydzień.

5. Lekceważenie bólu

Pamiętaj o tym, aby słuchać siebie i swojego organizmu podczas treningu. Warto jest nauczyć się odróżniać silny wysiłek fizyczny, np. taki, kiedy mięśnie palą, pot się leje, ale nasze samopoczucie jest dobre i czujemy, że damy radę jeszcze więcej.

 

Jeśli natomiast czujesz, że więcej już zniesiesz, że boli Ci się biodro/bark/kolano/inna część Twojego ciała - przerwij trening. Ból nie jest wyznacznikiem dobrego treningu, a jego lekceważenie może doprowadzić jedynie do kontuzji lub przetrenowania. To samo z rozciąganiem, nie musisz stać się od razu człowiekiem gumą, tym bardziej po treningu z ciężarami. Więc posłuchaj granic swojego ciała, jeśli boli, cofnij się w pozycji, żeby było komfortowo!

A Ty jakie błędy popełniasz?

Błędy opisane powyżej popełnił każdy przynajmniej w jakiejś części (ja też - wszystkie). O ile nic poważnego się nie stało, można się było na nich wiele nauczyć. Niemniej jednak kluczem do sukcesu jest wytrwałość i systematyczność, a nie szybkie pompowanie przed imprezą lub zamęczanie się treningami na czczo. I pamiętaj: "Życie zaczyna się po 40. .... w bicepsie":)

Agata Matoszko
Autor
Agata Matoszko
U
d
o
s
t
ę
p
n
i
j