Mija rok jak przeszliśmy na pracę zdalną - początkowo miała wiele zalet takich jak oszczędność czasu, kosztów wynajmu biura, kosztów komunikacyjnych, swoboda pracy z każdego miejsca, elastyczny czas pracy, czy nawet brak bezpośredniego nadzoru przełożonego. Można by pomyśleć same zalety, a co z wadami? No cóż, jest ich całkiem sporo i o nich poczytacie w poniższym artykule.

 

Narodziny home office w Polsce

 

Od marca 2020 do stycznia 2021 przeprowadzono ankietę online dla osób w wieku 18-65 lat. Badanie odnosiło się do „wpływu pracy zdalnej na nawyki żywieniowe Polaków”. Wyniki okazały się szokujące. Aż 44 % badanych zadeklarowało zwiększenie masy ciała podczas pracy zdalnej; 39% odnotowało skok rzędu 4-6 kg na wadze; nieco ponad 56% badanych odnotowało u siebie negatywne skutki pracy zdalnej, a 13% wskazało skok wagi o 10 lub więcej kg. Problem ten potęgują obecne restrykcje dotyczące ograniczeń w funkcjonowaniu klubów fitness, a także brak budowania świadomości wśród społeczeństwa jak istotnym elementem naszego życia jest aktywność i odpowiednie odżywianie

Do największych wad pracy zdalnej poza sprowadzeniem kontaktów międzyludzkich do sfery multimedialnej (co skutkuje pogorszeniem stanu psychicznego) możemy zaliczyć również zmniejszoną aktywność fizyczną, która to z kolei przekłada się na:

  • zmniejszenie odporności,
  • zmniejszenie wydolności sercowo-oddechowej,
  • zwiększenie ryzyka wystąpienia nadciśnienia i chorób serca,
  • zaburzenia gospodarki cukrowo - insulinowej,
  • zwiększenie masy ciała.

 

Zaburzenia postawy ciała

Gdy nasz dom staje się biurem bardzo ważna jest odpowiednia praca z ciałem zarówno pod względem kinezyterapii jak i masażu. Często nasze miejsce pracy w domu to wielogodzinne leżenie na wersalce z laptopem na kolanach. Niewłaściwe pozycje oraz brak odpowiedniego stanowiska pracy sprawia, że nadmiernie obciążane są różne partie ciała.

Jeśli zaobserwowałaś/eś u siebie takie dolegliwości, jak ból kręgosłupa (szyjnego, piersiowego, lędźwiowego), dyskopatie, sztywność mięśniową, rwy lub jakiekolwiek inne niepokojące objawy, to zalecamy szczegółową diagnostykę zaczynając ze specjalistami w ReShape Medical. Ignorowanie problemu może przyczynić się do poważnych wad postawy, takich jak:

  • Skolioza - boczne skrzywienie kręgosłupa,
  • pogłębiona lordoza (plecy wklęsłe),
  • pogłębiona kifoza (plecy okrągłe).

 

Nie dbając o prawidłowe stanowisko pracy w naszym zaciszu domowym i odpowiednią regularną przerwę podczas wykonywanych obowiązków, narażamy się na poważniejsze dolegliwości. Jednym z nich jest czynnik RSI (dosłownie uraz wskutek powtarzającego się wysiłku). Do tych urazów zaliczamy zespół cieśni nadgarstka, który może się pojawić podczas pracy z myszką komputerową i wykonywaniu tego samego ruchu w ciągu całego tygodnia pracy. Często te problemy kończą się wizytami na stole operacyjnym i na uwolnienia kanału nadgarstka przecinając troczek zginaczy. Dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć. Wszystkie powyżej wymienione dolegliwości to tylko kropla tego jak olbrzymi jest to problem.

Pamiętajmy, że w zdrowym ciele zdrowy duch. Dlatego dbajmy równie o swoją kondycję fizyczną, psychiczną, by cieszyć się długim życiem w zdrowiu.

 

Reshape logo
Autor

Tomasz Boczek

Marzysz o pięknej sylwetce i zdrowym ciele? Na blogu ReShape znajdziesz porady i wskazówki, które pozwolą Ci zoptymalizować trening i przerzucić się na zdrowy styl życia. Wiemy, jak wiele wysiłku i energii należy włożyć w trening, aby osiągnąć pożądane rezultaty. Dlatego chcemy Cię wspierać w Twojej drodze na szczyt! Korzystaj z porad trenerów personalnych i ekspertów z różnorodnych obszarów sportu i zdrowia. Dzielimy się z Tobą swoimi doświadczeniami i wiedzą, abyś mógł cieszyć się doskonałą kondycją fizyczną i zdrowiem. Czytaj bloga ReShape i bądź z nami na bieżąco.