trener motywujący do ćwiczeń

"Muszę znaleźć motywację, żeby schudnąć", albo "nie mam motywacji, żeby iść na trening" - to myśli zajmujące głowy wielu osób. Tylko pytanie, co to jest motywacja? Będzie Ci łatwiej ją znaleźć, znając odpowiedź na to pytanie. Zapraszam do lektury i podrzucam dziś klucz do ruszenia się z kanapy!

"MOVERE" - ruszać się

Słowo "motywacja" pochodzi od łacińskiego "movere", czyli "ruszać z miejsca". Rusza nas z miejsca grupa różnych motywów. I te motywy właśnie to motywacja. Dla kogoś będzie to zrzucenie 5 kg, żeby się lepiej czuć, dla jeszcze kogoś zrobić biceps na 100 cm lub zająć 1 miejsce w maratonie. Żeby bardziej skomplikować sprawę motywację można podzielić na:

  • motywację wewnętrzna - czyli przyjemność czerpana z uprawiania samej aktywności fizycznej- najbardziej cenny rodzaj motywacji, jeśli po prostu lubisz wybraną dyscyplinę sportu-brawo, nie trzeba będzie Ci wielu dodatkowych bodźców.
  • motywację zewnętrzną - czyli to, co zachęca Cię do wykonywania aktywności z zewnątrz, np. bycie zauważonym, medale, pochwały, granty z wygranej w zawodach, uznanie w oczach kolegów itd. Jest to wykonywanie aktywności dla nagrody.

Oczywiście najczęściej mamy do czynienia z połączeniem tych dwóch rodzajów motywacji, w końcu wielu ludzi lubi to, co robi, ale miło im jest zdobywać nagrody lub popularność! Wszystko, co motywuje Cię do podjęcia aktywności fizycznej jest dobre i tego się trzymaj!

 

Rzeczywistość kontra motywacja

Kiedy już wiesz, czy masz motywację wewnętrzną, czy zewnętrzną (lub jedną i drugą) czas ustalić cel, do którego będziesz dążyć. Żeby się nie zdemotywować, cel musi być REALNY. Więc absolutnie odpada schudnięcie 10 kg w dwa miesiące albo nauka szpagatu w miesiąc, czy też wyciśnięcie na klatę więcej niż Tomek, który jest kulturystą!

 

Ocena swoich umiejętności i możliwości jest łatwiejsza, gdy współpracujesz z trenerem personalnym. Dlatego, jeśli trudno Ci jeszcze określić, na co Cię stać skonsultuj sprawę ze specjalistą. Bardzo często wyznaczamy sobie cel, do którego dążymy po trupach, a i tak nie jesteśmy w stanie go osiągnąć. Wtedy motywacja spada i odechciewa się czegokolwiek, jeśli nie widzi się efektów. Jeśli nie ma motywacji - nie ma sportowej walki.

Wystarczy spojrzeć na zawodowych sportowców. Całe życie poświęcają zdobywaniu medali i zajmowaniu podium. Jak to robią? Mają realne cele, mocne psychiki, sumiennie i konsekwentnie trenują NA MIARĘ SWOICH MOŻLIWOŚCI. Dodatkowo mają wokół siebie sztab ludzi, w tym psychologów, którzy dbają o to, żeby zawodnikowi nie zabrakło motywacji.

 

Przygotowanie planu treningowego

Rzeczywistość osoby amatorsko uprawiającej sport amatorsko jest mniej skomplikowana. Aby jednak skutecznie zmotywować się do treningów musisz pamiętać o wyznaczeniu sobie celu treningu, doborze ćwiczeń i odpowiedniej częstotliwości, wyznaczeniu liczby serii i regularnej analizie postępów.

 

Moim celem na przyszły sezon jest startowanie w maratonach MTB (kolarstwo górskie), nauka sprintów i treningi w górach w dużej ilości, co zaczęłam już w tym roku. Moją motywacją jest chęć nauczenia się wjeżdżania pod strome podjazdy i zjeżdżania ze stromych zjazdów (właściwie po nocach mi się śni, że jadę po graniach alpejskich szczytów i to na lajcie). Dobra - tak naprawdę chcę wyprzedzić na tych podjazdach swoich kumpli ;) Rywalizacja też motywator!

 

 

Wewnętrzny leń

Wewnętrzny leń to głos, który Ci mówi, że nie chce Ci się iść na trening. Albo ten, który podsuwa Ci czekoladowego batona z orzechami, kiedy jesteś na diecie. Oczywiście jesteśmy tylko ludźmi i chwila oddechu i wyluzowanie też nam jest potrzebna. Dlatego raz na jakiś czas, przy rodzinnym stole możemy odpuścić dietę, najeść się do syta, popić piwem i nie mieć wyrzutów sumienia. Gorzej, jeśli ten "raz" zamieni się w drugi i trzeci w tym samym tygodniu.

 

Wewnętrzny leń mówi nam, że albo spadła nam motywacja, albo potrzebujemy odpoczynku. A to może oznaczać, że albo się zmęczyliśmy, albo obraliśmy zbyt wygórowany cel. Dlatego w takich przypadkach koniecznie zastanów się, czy po pierwsze w ogóle masz jakiś cel (nie ma trenowania dla trenowania), albo czy Twój cel jest realny. W takich sytuacjach pomyśl sobie, że dzisiaj jesteś lepszy, niż byłeś wczoraj. A jeśli dzisiaj pójdziesz na trening, to jutro będziesz jeszcze lepszy niż dzisiaj. Spakuj torbę i wyjdź z domu. Wrócisz dumny i usatysfakcjonowany, że się udało i rytm treningowy wróci.

 

Pamiętaj również, że jeśli czujesz strach lub niepokój przed treningiem to znaczy, że może być dla Ciebie za trudny. Nie od razu można podnieść ciężar własnego ciała albo nawet jego 75%. Dlatego nie forsuj się i podnieś tyle, ile jesteś w stanie!

 

Dowiedz się co jest dla Ciebie ważne

Jeśli szukasz motywacji do ćwiczeń lub szukasz dyscypliny sportu, która będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednia, odpowiedz sobie na poniższe pytania:

  1. Co spowodowało, że zacząłęś myśleć o sporcie / uprawiać sport?
  2. Co obecnie powoduje, że myślisz o sporcie/uprawiasz sport?
  3.  Jaki jest Twój cel?
  4. Jakie jest Twoje marzenie sportowe?
 
Agata Matoszko
Autor

Agata Matoszko

Specjalistka od długich dystansów na rowerze. Ma na swoim koncie setki godzin spędzonych na trenowaniu akrobatycznej jogi, cross fitu, biegania i pływania. Agata jest także trenerem personalnym i z szybkością zjazdów downhillowych chłonie wiedzę z zakresu dietetyki, suplementacji i różnorodnych typów treningów. Z mistrzowską precyzją omija nawet najtrudniejsze przeszkody w kolarstwie MTB. Wy jednak nie ominiecie jej uśmiechu, który z ogromną serdecznością przywita was na recepcji ReShape. Niczym lider peletonu wskaże kierunek dalszej trasy w ReShape i zmotywuje do wytrwałej pracy.

U
d
o
s
t
ę
p
n
i
j