Zastanawiałeś się kiedyś, do czego potrzebny jest trener personalny? Czy usługi specjalistów od treningów są wymysłem aktualnych trendów, czy są niezbędne dla odchudzania, zachowania zdrowia, sylwetki i motywacji? Sprawdź, co dla Ciebie będzie najlepsze!

Co to jest trening?

Słownikowa definicja mówi o systematycznym procesie, podczas którego Twój organizm jest obciążany coraz bardziej.

korzyści trening - infografika

Pod słowem trening kryje się również nauka prawidłowych nawyków ruchowych, czyli tzw. technika wykonywanych ćwiczeń.

 

Dodając do tego kilka rodzajów treningu – cardio, siłowy, funkcjonalny, a także możliwości, jakie daje klub fitness – maszyny stosowe, maszyny półwolne, wolne ciężary, zajęcia fitness... powstaje pytanie "gdzie ja mam iść?".

 

Wtedy właśnie z pomocą przychodzi trener personalny!

 

1. Trening bez trenera jak leczenie bez konsultacji

Osoby początkujące, jak i zaawansowane bez wiedzy naukowej na temat anatomii, biologii, fizjologii, ćwiczące same mogą uzyskać efekt odwrotny od zamierzonego, albo w ogóle o nich zapomnieć. Dzięki ćwiczeniom z terenerem mogą nauczyć się prawidłowej techniki i dostosować rodzaj aktywności oraz rodzaj ćwiczeń do danej osoby, w oparciu o wywiad i informacje o chorobach, kontuzjach itd. Jest to niezmiernie ważne, dlatego osoby skarżące się na ból kolan najczęściej nie mogą biegać na bieżni, osobom otyłym sprawia trudność godzina zajęć cross treningu, a osoby z wadami kręgosłupa nie powinny same podejmować się podnoszenia ciężarów! To właśnie ćwiczenia z trenerem personalnym pozwalają na zachowanie zdrowia i przede wszystkim właściwy, indywidualny dobór treningu w zależności od jego celu (redukcja, rzeźba, masa, rehabilitacja). Zobacz, jak pomożemy Ci wyznaczyć plan treningowy w ReShape.

 

Zadania trenera personalnego - infografika

 

2. Wyznaczenie, dążenie i osiąganięcie realnego celu

Często wyznaczamy sobie nierealny do osiągnięcia cel, np. schudnę 20 kg do września (mamy lipiec). Oczywiście jest to możliwe, ale kosztem zdrowia i efektu jojo.

Trener personalny potrafi również znaleźć granicę między ciężkim i zdrowym treningiem, a zbyt forsującym treningiem. Bardzo częstym zjawiskiem na siłowniach i w klubach fitness jest trening na maxa, gdzie trenujący "komandos" ma problemy, aby dotrzeć do szatni. Taki trening prowadzi jedynie do przetrenowania, które może wyłączyć z aktywności fizycznej nawet na miesiąc. Zadaniem trenera jest także odpowiednia motywacja - więc nie masz wymówek i odpuszczania. Masz być. I chcesz być.

 

3. Kontrola wyników i reakcja na zmiany

Częścią pracy z trenerem personalnym jest analiza składu ciała i jej baczna obserwacja. Waga nie jest wyznacznikiem postępów! Bardzo często na początku przygody z jakimkolwiek treningiem waga długo nie zmienia się, lub rośnie...! Dzieje się tak na skutek przyrostu masy mięśniowej. Często mimo spalania tkanki tłuszczowej i jej zamiany w masę mięśniową, sylwetka optycznie wysmukla się, niemniej waga nie ulega zmianie. Jest to demotywujące zjawisko i tylko analiza składu ciała pokaże Ci efekt Twoich ćwiczeń z trenerem.

 

Dodatkowo trener może wyznaczyć Twoje bezpieczne strefy tętna (np. cardio), aby np. spalić jak największą ilość tkanki tłuszczowej. Pomoże Ci również określić ciężar maksymalny, aby przyrost Twojej masy mięśniowej lub rzeźbienie sylwetki były optymalne. Zdarza się również, że mimo wykonywania wielu ćwiczeń na jakąś partię mięśniową nie widać efektów. Trener personalny zweryfikuje w takim przypadku technikę wykonywania ćwiczenia, a jeśli jest prawidłowa – może zmienić plan treningowy lub ćwiczenie. Drobne zmiany również mają znaczenie.

 

4. Motywacja i wsparcie

Wiele razy podchodziłeś do treningów? Kilka miesięcy ciężkiej pracy, a później pół roku przerwy? Trener pomoże Ci przetrwać kryzysy, których przyczyną często jest za duża objętość lub intensywność treningowa. W takiej sytuacji osobie posiadającej wiedzę i doświadczenie łatwiej jest zauważyć i rozwiązać problem.

 

Największe efekty widać na początku drogi z hantlami i sztangą. Wraz z upływem czasu i malejącą tkanką tłuszczową efekty zaczynają przychodzić wolniej. Wielu trenujących porzuca wtedy klub fitness, by za chwilę wrócić większym, lub mniejszym.

 

Zapisz się na trening z trenerem personalnym

Jak zapewne widzisz, trener personalny nie dokonuje cudów. Ale dzięki swojej profesjonalnej wiedzy sprawi, że Twoja drogą do osiągnięcia celu będzie łatwiejsza, krótsza, przyjemniejsza i zdrowsza. Bez względu na to, czy trenujesz siłowo, zmagasz się z crossem, podnosisz ciężary, czy jeździsz na rowerze. Trener personalny strzeże bardzo ważnych rzeczy jakimi są umiar, systematyczność i trening na miarę Twoich możliwości.

 

Agata Matoszko
Autor
U
d
o
s
t
ę
p
n
i
j