Chcesz poprawić swoją wytrzymałość, rozwijać siłę i prędkość, przy jednoczesnej poprawie sylwetki? Zajęcia grupowe na bieżniach to szansa na uzyskanie szczytowej formy i świetnej kondycji. Sprawdź, dlaczego warto spróbować takiego treningu.

 

Ćwiczenia na bieżni – osiągaj cele treningowe w szybkim tempie

Bieżne możemy znaleźć obecnie w każdej siłowni lub klubie fitness. Dla pasjonatów biegania to doskonała alternatywa i szansa na utrzymanie dobrej formy, gdy pogoda nie sprzyja treningom na świeżym powietrzu. Z kolei w przypadku osób, które chcą poprawic swoją sylwetkę, ćwiczenia cardio i interwały na bieżni są często jednym ze stałych elementów planu treningowego. Taki sprzęt daje trenującym ogrom możliwości dzięki czemu osiągniemy nasze cele. Możliwość manewrowania nachyleniem bieżni oraz jej prędkością pozwala na idealne dostosowanie treningu do swoich możliwości i celów, a tym samym – poprawę kondycji, sylwetki i co za tym idzie zdrowia. Ćwiczenia na bieżni to świetne rozwiązanie zarówno dla amatorów, jak i osób zaprawionych w treningowych bojach. Na bieżniach można wykonywać różnorodne rodzaje ćwiczeń – począwszy od jednostajnego chodu, poprzez trucht w stałym tempie, aż po ćwiczenia interwałowe, w trakcie których płynnie zmienia się prędkość ćwiczeń.

 

Zajęcia grupowe na bieżni SKILLMILL w ReShape

Nie każdy preferuje samotne ćwiczenia, czy też stracił już zapał do ćwiczeń, przez brak postępów, spowodowany brakiem progresji, czy dostosowaniem odpowiedniej intensywności. Dla tego też, w klubach wprowadzane są zajęcia grupowe pod okiem instruktora i nie inaczej jest w przypadku ReShape! Wychodząc naprzeciw potrzebom osób, które chcą nie tylko poprawić wygląd swojej sylwetki, ale i rozwinąć swoją wytrzymałość lub prędkość, prowadzimy zajęcia z bieżni SKILLMILL. Sprzęt tego typu w pewnym stopniu różni się od tradycyjnych bieżni mechanicznych, który kojarzysz z siłowni. SKILLMILL to urządzenia nowej generacji napędzane wyłącznie siłą mięśni ćwiczącego. Tym sposobem, umożliwiają niezwykle wszechstronny trening – nastawiony zarówno na spalenie kalorii, jak i poprawę wydolności(mieszanej i beztlenowej) zwinności oraz zwiększanie wytrzymałości mięśni poprzez poprawę systemów energetycznych (aerobowy, glikolizy i ATP-CP) Na zajęciach osoby trenujące dopasowują pod swoje umiejętności i możliwości opór maszyny i wykonują różnorodne ćwiczenia np. bieg bokiem na bieżni, pchanie i ściągnięcie z oporem bieżni z pochyloną sylwetką, opartą na dwóch uchwytach lub taśmach, elementy szybkościowe jak sprint na maksymalną prędkość.

 

 

Zalety zajęć grupowych na bieżni

Zastanawiasz się, dlaczego warto wziąć udział w grupowym treningu na bieżniach? Ta forma aktywności ma bardzo dużo zalet, a do tych najbardziej istotnej należy zaplanowany i przeprowadzony trening o odpowiedniej intensywności i objętości. To, co też ważne, za sprawą ćwiczeń na bieżniach nie tylko poprawisz sylwetkę przy utracie zbędnej masy ciała, ale ponadto, dzięki takim treningom możesz poprawić wydolność organizmu, stać się zwinniejszy, szybszym i bardziej wytrzymały. Warto także podkreślić, że treningi na bieżni to mniejsze ryzyko kontuzji, przez specyfikę bieżni i odpowiednią technikę biegu, a osoby preferujące bieganie na dworze odnajdą się na tym rodzaju bieżni, która mechanika przypomina bieg w warunkach naturalnych, przy naszej samej pracy mięśni nóg. Dodatkowo, jeśli zdecydujesz się na udział w zajęciach grupowych, nad bezpieczeństwem i techniką biegu, Twoją i pozostałych uczestników będzie czuwał doświadczony instruktor.

 

Jak ćwiczyć na bieżni? Podstawowe zasady

Jak ćwiczyć samemu na bieżni, żeby schudnąć i wzmocnić sylwetkę? Oto kilka podstawowych zasad, których powinieneś się trzymać podczas treningu:

 

1. Zacznij od rozgrzewki

Odpowiednio przygotuj się do właściwego treningu. Zacznij od chodu w wolniejszym tempie, a później stopniowo zwiększaj prędkość i dostosuj nachylenie bieżni do swoich potrzeb. Jeśli ćwiczenia na bieżni to dla Ciebie nowa forma aktywności, rozpocznij od łagodnego nachylenia. W przeciwnym razie możesz nabawić się kontuzji.

2. Nie przemęczaj organizmu, rozsądnie rozkładaj wysiłek

Odpowiednie rozłożenie wysiłku w czasie treningu na bieżni to kluczowa kwestia. Pamiętaj, że w tego rodzaju ćwiczeniach nie zawsze chodzi o to, by biegać, jak najszybciej i najdłużej. Jeśli jesteś początkującym, zacznij od wolniejszego tempa, a później zwiększaj je. Gdy poczujesz, że tempo jest zbyt szybkie i dostajesz zadyszki, bieg zamień na marsz. Podczas tego typu treningu warto także regularnie kontrolować swój puls.

3. Dbaj o nawodnienie organizmu

Na trening koniecznie zabierz ze sobą wodę i pij ją regularnie w trakcie ćwiczeń, by organizm się nie odwodnił. Ćwiczenia w zamkniętych pomieszczenia niosą ze sobą większe ryzyko odwodnienia, porównując do ćwiczeń na świeżym powietrzu – dbaj o to, by trening był dla Ciebie w pełni bezpieczny.

4. Trening zakończ marszem

Po zakończeniu treningu właściwego powinieneś przejść do tzw. fazy rozluźnienia lub regeneracji. W jej trakcie bieg powinieneś zmienić na chód, by uspokoić organizm.

 

Przeciwwskazania do treningu na bieżni

Co prawda istnieje stosunkowo niewiele przeciwwskazań do biegania, jednak w pewnych sytuacjach powinniśmy unikać tego rodzaju treningów. Takie ćwiczenia odradza się:

  • osobom, które mają problemy ze stawami,
  • osobom po zawale lub z chorobami serca i nadciśnieniem

Chcesz poprawić swoją kondycję, wytrzymałość i szybkość, a przy tym także zmienić swoja sylwetkę, realizując swoje cele? Zapraszam na zajęcia na bieżniach w ReShape!

 

Znajdź zajęcia grupowe na bieżniach w naszym harmonogramie – do zobaczenia wkrótce na sali treningowej!

 

Reshape logo
Autor

Sebastian Tyrka

Marzysz o pięknej sylwetce i zdrowym ciele? Na blogu ReShape znajdziesz porady i wskazówki, które pozwolą Ci zoptymalizować trening i przerzucić się na zdrowy styl życia. Wiemy, jak wiele wysiłku i energii należy włożyć w trening, aby osiągnąć pożądane rezultaty. Dlatego chcemy Cię wspierać w Twojej drodze na szczyt! Korzystaj z porad trenerów personalnych i ekspertów z różnorodnych obszarów sportu i zdrowia. Dzielimy się z Tobą swoimi doświadczeniami i wiedzą, abyś mógł cieszyć się doskonałą kondycją fizyczną i zdrowiem. Czytaj bloga ReShape i bądź z nami na bieżąco.