10 najważniejszych zasad korzystania z sauny – zapewnij sobie i innym użytkownikom sauny komfortowe warunki relaksu i odpoczynku.

Zasady obowiązujące w saunie

Chcesz zacząć swoją przygodę z saunowaniem, ale nie jesteś pewien, jak należy się w niej zachować? Zebraliśmy 10 najważniejszych zasad. Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że Klubowicze ReShape nie mają problemów z przestrzeganiem zasad savoir vivre… jednak drobne przypomnienie czasem nie zaszkodzi.

Zasady obowiązujące w saunie

1. Jak ubrać się do sauny?

Tutaj obowiązuje zasada – im mniej, tym lepiej. W tradycyjnych skandynawskich saunach bardzo ważną zasadą jest zachowanie nagości. Wchodząc do sauny w kostiumie kąpielowym narażasz ciało na odparzenia. Pod wpływem wysokiej temperatury, materiał, z którego wykonany jest kostium (mowa tu zwłaszcza o kostiumach wykonanych ze sztucznych i elastycznych materiałów) może powodować odparzenia. Dodatkowo kostiumy często wydzielają nieprzyjemny zapach. Uszanowanie zasady nagości wymaga od saunowiczów zachowania dużej wrażliwości i kultury osobistej. Ze względu na panujące warunki, dla zasady w saunie parowej powinno przebywać się bez ręcznika, a w sanie suchej z ręcznikiem. W saunie parowej ręcznik bardzo szybko nasiąknie wodą – będzie ciężki i mokry. Jednocześnie intensywna para ogranicza widoczność, dlatego przebywanie nago w łaźni parowej wcale nie musi być krępujące. Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie wejścia do sauny nago, możesz wziąć ręcznik. Pamiętaj, że podczas seansu może on namoknąć, dlatego nie powinieneś go potem zabierać ze sobą do sauny suchej.

W saunie suchej ReShape chcielibyśmy wprowadzić zasadę korzystania z ręczników. Twój zestaw do sauny powinien obejmować:

  • ręcznik, którym zasłonisz swoje ciało – w saunie suchej cienki bawełniany ręcznik jest obowiązkowy, ponieważ nie powinieneś dotykać swoim ciałem drewna.
  • klapki, które będą Ci potrzebne, aby przejść z szatni do strefy SPA – klapki zostaw poza sauną… najlepiej w takim miejscu, aby pozostali użytkownicy strefy SPA nie musieli na nie wpadać.
  • drugi ręcznik, na którym usiądziesz lub który położysz pod stopy, jeżeli planujesz usiąść na wyższych ławach saunarium.

Co z biżuterią?

Pod wpływem bardzo wysokiej temperatury, biżuteria, którą mamy na sobie także się nagrzewa. Wchodząc do sauny w biżuterii, narażasz ciało na oparzenia, dlatego lepiej zostaw ją w szatni.

2. Nie na czczo. Nie po obfitym posiłku.

Jeżeli swojemu organizmowi nie dostarczyłeś danego dnia żadnego posiłku, wejście do sauny może grozić omdleniem. Z drugiej zaś strony, absolutnie nie jest wskazane wejście do sauny po obfitym posiłku. Twój organizm jest wtedy zajęty trawieniem i z pewnością nie powinieneś go obciążać wyczerpującą sesją w saunie. Odczekaj przynajmniej godzinę po obfitym posiłku, zanim wejdziesz do sauny. O tym, że do sauny nie wchodzimy pod wpływem alkoholu i innych środków odurzających wiedzą chyba wszyscy, więc nie będziemy się nad tym rozwodzić.

3. Bez pośpiechu

Celem korzystania z sauny jest relaks, odpoczynek, oczyszczenie ciała i duszy. Aby jednak uzyskać pozytywne rezultaty sauny, korzystaj z niej wtedy, gdy jesteś wypoczęty. Wejście do sauny poprzedzone bezpośrednio dwugodzinnym intensywnym treningiem stanowczo odradzamy. Dla zasady po wyjściu z sauny Twoje ciało powinno odpocząć. Dlatego nie zakładaj, że po dwóch seansach w saunie dopiero rozpoczniesz trening.

4. Kąpiel przed. Kąpiel po…

Nie zapominaj o higienie. Zanim wejdziesz do sauny, skorzystaj z prysznica, nawet jeżeli niedawno kąpałeś się w domu. Bezpośrednio przed wejściem do sauny musisz oczyścić swoje ciało ze wszystkich kosmetyków, po to, aby przygotować je do głębokiego oddychania. Do kąpieli po wyjściu z sauny chyba nikogo nie musimy przekonywać. Przypominamy tylko, że po wyjściu z sauny wchodzimy pod prysznic – możemy zastosować naprzemiennie zimny-ciepły natrysk. Po wyjściu z sauny możesz także natrzeć swoje ciało pokruszonym lodem. Taki zabieg zahartuje Twoje ciało i pomoże zamknąć pory skórne. Tym samym chcemy rozwiać humorystyczne dylematy dot. obecności lodu w strefie SPA – to nie jest lód do drinków, tylko do nacierania ciała. Jeżeli zdecydujesz się natrzeć ciało lodem, w dalszej kolejności skorzystaj z prysznica – zacznij od opłukania ciała letnią wodą i przechodź do coraz zimniejszego strumienia wody, tak aby kąpiel zakończyć zimnym strumieniem wody.

5. Cisza, spokój, relaks

Sauna to nie miejsce na prowadzenie burzliwych rozmów politycznych, biznesowych czy społecznych. To też nie miejsce na żarty, wygłupy i głośne śmiechy. Zachowanie ciszy w saunie to zdecydowanie jedna z najważniejszych zasad. A przestrzeganie tej zasady jest zdecydowanie istotniejsze niż zabranie ręcznika pod stopy w saunie suchej. Pamiętaj, że ludzie przyszli do sauny, aby się zrelaksować i odprężyć. Jeżeli nie potrafisz powstrzymać się od głośnych rozmów przez 15 minut, to lepiej nie wchodź do sauny.

6. SPA dla ludzi. Nie dla telefonów.

Do strefy SPA nie bierz ze sobą telefonu. Łaźnie, sauny i kaldarium to fatalne miejsce do prowadzenia rozmów telefonicznych z wielu względów.

  • Po pierwsze – jest to niezgodne z obowiązującymi w tym miejscu zasadami savoir vivre.
  • Po drugie – Twój telefon może nie przetrwać tak wysokiej temperatury lub wilgotności, jaka panuje w saunie.
  • Po trzecie – korzystając z telefonu sprawiasz wrażenie, że w każdym momencie możesz komuś zrobić zdjęcie lub nagrać film. A to także stoi w sprzeczności z zasadami obowiązującymi w saunie.
  • Po czwarte – nie osiągniesz pełnego relaksu ze wzrokiem wtopionym w ekran komórki lub w oczekiwaniu na telefon. Naucz się relaksować.

Aby lepiej zapamiętać tę zasadę zacytujemy teraz zdanie z regulaminu ReShape: na terenie strefy SPA zabrania się używania własnych odbiorników MP3, aparatów fotograficznych i telefonów komórkowych.

7. Dzień dobry. Do widzenia.

Tradycyjna sauna nie uznaje żadnych rozmów. Jeżeli więc zechcesz przestrzegać tę zasadę, nie musisz się witać, ani żegnać. Jeżeli jednak w czasie Twojego seansu saunowego zdarzy Ci się powiedzieć coś do kolegi z boku, to znaczy, że zrywasz z zasadą ciszy absolutnej. W takiej sytuacji wypada przywitać się przy wejściu i pożegnać przy wyjściu z sauny. Co ważne – w saunie nie obowiązuje hierarchia społeczna i wyrównują się wszelkie tytuły naukowe i zależności zawodowe. Nie musisz więc stosować tytułów „panie dyrektorze”, „pani doktor”...

8. Kwadrans w saunie suchej

Jeden seans w saunie suchej to 15 minut. I tyle maksymalnie powinieneś siedzieć podczas pierwszego seansu. Jeżeli chcesz, możesz powtórzyć seanse, ale musisz przerwać je prysznicem. Po wyjściu z sauny suchej odpocznij, zrelaksuj się. Nie zapominaj także o uzupełnieniu płynów. Pamiętaj jednak, że nic na siłę! Jeżeli okaże się, że po kilku minutach odczuwasz ogromny dyskomfort i nie jesteś w stanie dłużej wysiedzieć – od razu zakończ seans. Obecność w saunie nie powinna nadmiernie forsować organizmu.

9. Choroby układu krążenia, ciąża, dolegliwości zdrowotne…

Problemy z układem krążenia, a także ciąża mogą stanowić przeciwskazania do korzystania z sauny suchej. Tak samo wygląda sprawa z otwartymi ranami i stanami zapalnymi skóry. Przed skorzystaniem z sauny w takiej sytuacji obowiązkowo musisz skonsultować się z lekarzem.

Aby zachować bezpieczeństwo, w saunie nie powinno przebywać się w okularach i szkłach kontaktowych.

10. Kultura osobista

Wchodząc do sauny, weź ją ze sobą! Nie zostawiaj kultury osobistej za drzwiami, bo w saunie publicznej może Ci się ona przydać dużo bardziej niż w innych okolicznościach. Uszanuj obecność wszystkich pozostałych użytkowników sauny. Nie wpatruj się w konkretną osobę, bo może to wywołać duże skrępowanie. Jeżeli zechcesz polać kamienie wodą, zapytaj o zgodę pozostałych użytkowników. Być może gwałtowny wzrost temperatury może zagrozić zdrowiu lub dobremu samopoczuciu niektórych osób. Pamiętaj także o przyjętej zasadzie zajmowania miejsca – w saunie suchej korzystanie z sauny rozpoczyna się od ław niskich i przechodzi się na wyższe.

 

Jeżeli masz jakieś pytania dot. korzystania z sauny, zapraszamy do udziału w naszych cotygodniowych rytuałach saunowych. Rytuały prowadzone są przez saunomistrzynię Mirelę Kazuś-Barańską, która od lat propaguje poprawne saunowanie i z przyjemnością rozwieje wszelkie wątpliwości.

Reshape logo
Autor

Redakcja ReShape

Marzysz o pięknej sylwetce i zdrowym ciele? Na blogu ReShape znajdziesz porady i wskazówki, które pozwolą Ci zoptymalizować trening i przerzucić się na zdrowy styl życia. Wiemy, jak wiele wysiłku i energii należy włożyć w trening, aby osiągnąć pożądane rezultaty. Dlatego chcemy Cię wspierać w Twojej drodze na szczyt! Korzystaj z porad trenerów personalnych i ekspertów z różnorodnych obszarów sportu i zdrowia. Dzielimy się z Tobą swoimi doświadczeniami i wiedzą, abyś mógł cieszyć się doskonałą kondycją fizyczną i zdrowiem. Czytaj bloga ReShape i bądź z nami na bieżąco.

U
d
o
s
t
ę
p
n
i
j