Kompleksowy trening funkcjonalny, który pozwoli Ci osiągać imponujące rezultaty. Proste sekwencje ćwiczeń w dynamicznych kombinacjach to formuła treningu, która okazała się niezaprzeczalnym hitem w europejskich klubach fitness. Sprawdź, z czego wynika tak ogromna popularność treningów deep work.

Zasady treningu deep work

Trening deep work to połączenie ćwiczeń statycznych i dynamicznych oraz technik oddechowych. Intensywny trening interwałowy, który kładzie duży nacisk na wytrzymałość. Jest to prawdziwe wyzwanie dla ciała i umysłu. Pozwala osiągnąć integralność formy i wewnętrzną harmonię. A holistyczne podejście przekłada się na widoczne efekty, już od pierwszego treningu.

Filozofia treningu deep work

źródła energii w treningu deep work

Autorem programu jest Robert Steinbacher – zawodowy gimnastyk, doświadczony choreograf, instruktor fitness i nauczyciel jogi. Twórca programów bodyART® i deepWORK®, które w dużym stopniu zmieniły oblicze fitnessu. Trening deep work opiera się na 5 filarach, symbolizujących różne źródła energii.

 

Pięć źródeł energii jest dzielone na siedem różnych faz energii. Energia każdego z ww. symbolów wyzwalana jest w następujących po sobie fazach treningu. Pobudzona energia ciała umożliwi Ci przekroczenie własnych granic wytrzymałościowych, dzięki czemu będziesz mógł poprawić wydolność i koordynację ciała w takim stopniu, w jakim wcześniej wydawało Ci się to niemożliwe.

Trening deep work jest połączeniem bardzo wymagającego treningu cardio z ćwiczeniami skoncentrowanymi na osiągnięciu równowagi przepływów energetycznych (charakterystycznych dla metody Body Art) przy jednoczesnym zaangażowaniu mięśni oraz prawidłowych technik oddychania. Dzięki temu wykonując proste, atletyczne sekwencje ruchów przy odpowiednim napięciu i rozluźnieniu mięśni, osiągniesz imponujące efekty.

Deep work a joga

W treningu deep work znajdziemy wiele figur i ruchów doskonale znanych z jogi. Czasem możemy spotkać się z potocznym określeniem, ze deep work to dynamiczna odmiana jogi. Warto jednak pamiętać, że joga to dużo więcej niż tylko fizyczny trening. To przede wszystkim aspekt duchowy - teorie Yin i Yang oraz Pięciu Elementów, u podstaw których to ideologii znajduje się dążenie wszechświata do osiągnięcia stanu równowagi, a także wiara w istnienie przepływu energii we wszystkich formach życia. Dla jogi charakterystyczna jest także niezmienność asan jogi, które nie ulegały modyfikacjom od setek lat. I dlatego warto podkreślić nowoczesną i zarazem kompletną formułę treningów deep work, która została stworzona w oparciu o dostępną nam współcześnie wiedzę na temat budowy i funkcjonowania organizmu ludzkiego.

Elementy treningu deep work

Poszczególne etapy treningu wymagają wyzwolenia określonego rodzaju energii. W tym celu przeprowadzane są ćwiczenia interwałowe o różnym stopniu intensywności. Podczas treningu deep work będziesz miał okazję wykonać m.in. następujące typy ćwiczeń:

  • uspokojenie – przed rozpoczęciem treningu powinieneś zapomnieć o codziennych stresach i obowiązkach. Skup się na swoim ciele,
  • spokojna rozgrzewka, faza swingów – funkcjonalna rozgrzewka złożona z prostych sekwencji ruchów, które pobudzają ciało i przygotowują mięśnie i stawy do dalszego wysiłku,
  • ćwiczenia przyspieszające – wykonywanie szybszych i bardziej wymagających sekwencji ruchów, które aktywują układ krążenia,
  • ćwiczenia koordynacyjne i statyczne – wymagają zaangażowania mięśni i pozwalają popracować nad równowagą ciała,
  • ćwiczenia wytrzymałościowe - proste ćwiczenia z elementami koordynacyjnymi, które wykonywane są w bardzo szybkich sekwencjach,
  • ćwiczenia wyciszające – ćwiczenia koncentrujące się na technice oddechu, pomagające uśpić pobudzoną wcześniej energię.

Założenia treningu deep work

  • ćwiczenia wykonywane są na boso – pozwalają uzyskać lepszą równowagę i poprawiają koordynację,
  • brak wykorzystania dodatkowych przyrządów – w czasie treningu wykorzystuje się ciężar własnego ciała,
  • trening interwałowy – trening stanowi kombinację sekwencji ćwiczeń, które wykonywane są w odpowiednich przyspieszaniach,
  • brak choreografii – w poszczególnych fazach wykonuje się sekwencje ćwiczeń, które każdy dostosowuje do swoich własnych możliwości. Nie powtarza się stale jednego układu.

Kto może uczestniczyć w treningu deep work?

Deep work to bardzo uniwersalny typ treningu, odpowiedni dla osób w każdym wieku, niezależnie od posiadanej kondycji fizycznej. Wszystkie bowiem ćwiczenia należy wykonywać we własnym zakresie. Dzięki temu zarówno osoby początkujące, jak i te, które uprawiają sporty regularnie, mogą bardzo dużo „wyciągnąć” dla siebie. I to właśnie dlatego, treningi deep work cieszą się tak ogromną popularnością w europejskich i amerykańskich salach fitnessowych. Do udziału w zajęciach deep work zapraszamy także do naszego klubu ReShape w Zabrzu. Zajęcia prowadzone są przez certyfikowaną instruktorkę deepWORK® zgodnie z globalną koncepcją oraz wysokim standardem treningowym. Przekonaj się o imponujących efektach treningu na własnej skórze :)

Zalety treningu deep work

Kto powinien unikać treningu deep work?

Deep work to bardzo intensywny trening, dlatego unikać powinny go:

  • kobiety w ciąży
  • kobiety po urodzeniu dziecka
  • osoby z dolegliwościami stawów (kolan, kręgosłupa, bioder)
  • osoby z nadciśnieniem
  • osoby z arytmią serca
  • osoby, które nie doszły do pełnej sprawności, po przebytych urazach (złamania, zwichnięcia)
Reshape logo
Autor

Redakcja ReShape

Marzysz o pięknej sylwetce i zdrowym ciele? Na blogu ReShape znajdziesz porady i wskazówki, które pozwolą Ci zoptymalizować trening i przerzucić się na zdrowy styl życia. Wiemy, jak wiele wysiłku i energii należy włożyć w trening, aby osiągnąć pożądane rezultaty. Dlatego chcemy Cię wspierać w Twojej drodze na szczyt! Korzystaj z porad trenerów personalnych i ekspertów z różnorodnych obszarów sportu i zdrowia. Dzielimy się z Tobą swoimi doświadczeniami i wiedzą, abyś mógł cieszyć się doskonałą kondycją fizyczną i zdrowiem. Czytaj bloga ReShape i bądź z nami na bieżąco.

U
d
o
s
t
ę
p
n
i
j