A gdyby tak jedną kawę dziennie zagryźć czekoladą o wadze około 50 g (pół tabliczki)? Życie byłoby piękne! Dlaczego tak piekielnie słodki smak dobrze komponuje się z kawą? Sprawdź, dlaczego tak wiele z nas nie wyobraża sobie kawy bez słodkiej przegryzki.

 

Coś słodkiego do kawy

Właśnie zabieram się za czekoladę, którą popiję kawą. I życie jest piękne! Ale ... gdyby tak jedną kawę dziennie zagryźć czekoladą o wadze około 50 g (pół tabliczki) to zjadamy 300 kcal. W skali tygodnia jest to 2100 kcal więcej. Jeśli nie wliczymy tego do bilansu energetycznego, to od samego jedzenia czekolady raz dziennie do kawy, tyjemy ponad 1 kg miesięcznie (1 kg tłuszczu to około 7000 nadprogramowych kalorii).

 

Dlaczego więc tak piekielnie dobrze słodki smak komponuje się z kawą? Mało tego, dlaczego mówi się "idę po coś słodkiego do kawy?". Oczywiście znalazłam wytłumaczenie tej słodko-gorzkiej historii!

Kawa zaburza odczuwanie smaków.

Skutkiem ubocznym pobudzającego działania kofeiny jest chwilowe osłabienie pracy kubków smakowych. Dlatego możemy inaczej odbierać smak jedzenia.

 

Za to działanie odpowiedzialna jest endozyna, czyli neuroprzekaźnik, który pod wpływem kofeiny wzmacnia sygnały o słodkim smaku.

 

Po spożyciu kawy lub innych napojów zawierających kofeinę może nam się wydawać, że wszystko jest mniej słodkie. Dlatego sięgamy po mocno „cukrzaste specjały”!

Kawa może pobudzać apetyt!

Istnieją badania naukowe, które wykazały, że kawa może pobudzać apetyt. Natomiast jeśli stajemy się głodni, najczęściej sięgamy po słodkie przekąski. Cukier stanowi najprostszą, szybko wchłaniającą się energię dla naszego organizmu. Niestety na krótką chwilę, później następuje spadek glukozy we krwi i drzemka w pracy nad biurkiem murowana!

Tradycja i przyzwyczajenie

Tak się stało, że w Polskich domach bardzo często nadal praktykowane są takie obrządki jak deser i kawa po kluskach i roladach. Ja nazywam to dobijaniem leżącego brzucha.

 

Dlatego, jeśli się najadłeś, nie jedz więcej. Szczególnie cukru. Odczekaj, idź na spacer, daj się przetrawić temu, co wchłonąłeś. Ochota na słodkie minie, a nawet jeśli nie to część spalisz!

 

Poza rodzinnym stołem, w biurach i innych zakładach pracy po biurkach wiecznie błąkają się zagubione drożdżówki, ciasteczka, czekoladki, ciasta. Oczywiście wszystko do kawy. Zanim też się skusisz popatrz na swoje koleżanki z pracy. Szczególnie na te, które je przynoszą. Są szczupłe? I nie ospałe? Pamiętaj - nie musisz nikomu towarzyszyć w spożywaniu cukru, ani też nie musisz się wszystkim częstować!

Harmonia

Dla mnie istnieje jeszcze jedno wytłumaczenie wcinania ciasteczek do kawy. Smak słodki i gorzki tworzą idealną harmonię. A człowiek z natury poszukuje balansu, również w smakach.

Jak to zwykle w życiu, okazuje się, że prawda ma dwie strony. Z jednej naukowe fakty, mówiące o tym, że kawa zmienia postrzeganie smaków i może wzbudzać apetyt. Z drugiej tradycja wpojona przez mamy i babcie oraz pracę, gdzie słodkie przekąski są ogólnie dostępne jako "do kawy". Dlatego znając mechanizm działania kofeiny jak również wiedząc, że wcale nie musisz być częścią dziwnego zwyczaju - spróbuj powiedzieć nie! Możesz to powiedzieć kawie, a możesz też słodyczom :)

Agata Matoszko
Autor

Agata Matoszko

Specjalistka od długich dystansów na rowerze. Ma na swoim koncie setki godzin spędzonych na trenowaniu akrobatycznej jogi, cross fitu, biegania i pływania. Agata jest także trenerem personalnym i z szybkością zjazdów downhillowych chłonie wiedzę z zakresu dietetyki, suplementacji i różnorodnych typów treningów. Z mistrzowską precyzją omija nawet najtrudniejsze przeszkody w kolarstwie MTB. Wy jednak nie ominiecie jej uśmiechu, który z ogromną serdecznością przywita was na recepcji ReShape. Niczym lider peletonu wskaże kierunek dalszej trasy w ReShape i zmotywuje do wytrwałej pracy.

U
d
o
s
t
ę
p
n
i
j