Kawa to napój, który zdecydowanie rządzi światem. W końcu - umawiamy się na kawę, chodzimy na kawę, przychodzimy do domu i mówimy "o nie, nie ma kawy", pamiętamy kto jaką kawę pije - rozpuszczalną, parzoną, z ekspresu. Tym czasem kawa ma różne oblicza i warto wiedzieć co pijemy!

 

Cała prawda o kawie

Jeśli tak jak ja, nie wyobrażasz sobie poranka bez kawy z mlekiem, południa i popołudnia bez kawy z mlekiem .... sprawdź, czy życie dalej może być piękne, czy czas zacząć sobie wyobrażać ! :)

Kawa to napój, który zdecydowanie rządzi światem. W końcu - umawiamy się na kawę, chodzimy na kawę, przychodzimy do domu i mówimy "o nie, nie ma kawy", pamiętamy kto jaką kawę pije - rozpuszczalną, parzoną, z ekspresu. Tym czasem kawa ma różne oblicza i warto wiedzieć co pijemy!

 

Właściwości, a co za tym idzie korzyści płynące z picia kawy, zależą od jej rodzaju. Na naszych stołach, stolikach i parapetach dominują trzy główne rodzaje kawy.

Kawa rozpuszczalna

MIT – Kawa rozpuszczalna ma tyle samo kofeiny, co świeżo mielona.

Ten rodzaj kawy powstaje poprzez zmielenie ziaren kawy, zaparzenie ich (nie wrzątkiem), a następnie z zaparzonych ziaren i wody otrzymywany jest ekstrakt. Tym ekstraktem jest właśnie kawa rozpuszczalna. Duża część wszelkich wartości kawy pozostaje w... ziarnach. Dlatego kawa rozpuszczalna ma zdecydowanie mniej kofeiny.

 

FAKT – Kawa rozpuszczalna jest mniej zdrowa od pozostałych

Zdecydowanie. Do produkcji kawy rozpuszczalnej wykorzystywane są ziarna gorszej jakości - często pokryte pleśnią, zawirusowane, stare lub takie, które nie przeszły kontroli jakości. Poza tym kawa rozpuszczalna to kawa już rozpuszczona, nie zawiera takiej ilości składników jak kawa świeżo mielona. Dodatkowo proces produkcji wymusza dodanie do tego rodzaju kawy konserwantów, barwników, a nawet tłuszczy trans...

Odrębną kategorią są produkty typu "3 w 1" lub "2 w 1". W ich składzie możemy znaleźć wszystko, co lubimy najbardziej, czyli syrop glukowozo - fruktozowy, odtłuszczone mleko w proszku, utwardzone tłuszcze i różne inne "rarytasy".

Kawa sypana- "po polsku"

Czyli zmielona kawa zalana wrzątkiem. Zwyczaj przechodzący z pokolenia na pokolenie w prawie każdym polskim domu.

 

FAKT – Jest drażniąca dla żołądka i wątroby

Niestety tak. Ze względu na to, że fusy z kawy tworzą gęstą zawiesinę, które mogą podrażniać nasz układ pokarmowy. Dlatego picie parzonej kawy po przebudzeniu, na pusty żołądek może być ryzykowne.

 

FAKT – Ma więcej kofeiny

Wszystko, co jest w zmielonych ziarenkach kawy - jest w Twoim kubku. Dlatego też zdecydowanie kawa sypana ma więcej kofeiny od rozpuszczalnej. Dwie łyżeczki mielonej kawy zawierają około 100 g kofeiny, natomiast maksymalna dawka dzienna wynosi 400 mg.

Kawa z exspresu ciśnieniowego

Kawa ziarnista serwowana przez ekspres w wielu rodzajach - latte, cappuccino, macchiato lub espresso.

 

FAKT – Kawa z ekspresu ciśnieniowego jest najzdrowsza

W ziarnach kawy znajduje się wiele substancji, również takich, których nie chcemy pić, np. związki tłuszczu kawowego. Sposób parzenia kawy w ekspresie ciśnieniowym powoduje, że w dużej mierze pozostałe zanieczyszczenia są filtrowane. Co istotne tylko w kawie z ekspresu zostaje najwięcej przeciwutleniaczy.

 

MIT – Kawa do ekspresu jest droga

A i owszem, na półce sklepowej ceny kawy ziarnistej są wyższe. Niemniej jednak jest ona bardziej wydajna! Tym bardziej że jest ona dawkowana przez ekspres, który naprawdę nie pobiera jej dużo.

Podsumowanie

Jak widać, najzdrowszą kawą okazuje się cappuccino lub latte prosto spod wylotu ekspresu. Niemniej jednak i w tym przypadku obowiązuje również zasada umiaru, czyli maksymalnie 400 mg kofeiny na dobę (2 łyżeczki mielonej kawy zawiera około 80g-100g tej substancji). W przeciwnym wypadku uodpornimy się na działanie kawy, a im wyższa dawka kofeiny tym wyższe ryzyko różnorakich chorób.

Na szczęście śmiało można i o pranku i w południe i po południu również!

Agata Matoszko
Autor

Agata Matoszko

Specjalistka od długich dystansów na rowerze. Ma na swoim koncie setki godzin spędzonych na trenowaniu akrobatycznej jogi, cross fitu, biegania i pływania. Agata jest także trenerem personalnym i z szybkością zjazdów downhillowych chłonie wiedzę z zakresu dietetyki, suplementacji i różnorodnych typów treningów. Z mistrzowską precyzją omija nawet najtrudniejsze przeszkody w kolarstwie MTB. Wy jednak nie ominiecie jej uśmiechu, który z ogromną serdecznością przywita was na recepcji ReShape. Niczym lider peletonu wskaże kierunek dalszej trasy w ReShape i zmotywuje do wytrwałej pracy.

U
d
o
s
t
ę
p
n
i
j