Szukasz sposobu na ekspresowe spalanie kalorii, załagodzenie napięć i poprawę pewności siebie? To wszystko możesz zyskać, regularnie trenując boks. Dowiedz się, na czym polega trening bokserski i poznaj największe zalety tej dyscypliny.

 

Na czym polega trening bokserski?

Boks to jeden z najstarszych sportów walki – jego początki przypadają na okres Starożytnej Grecji i Rzymu. Niektórym osobom niesłusznie kojarzy się wyłącznie z agresywnymi walkami na ringu. Jednak warto wiedzieć, że amatorskie treningi bokserskie nawet w najmniejszym stopniu nie przypominają tej brutalnej rozrywki, którą wielu z nas zna, np. z telewizji. Wręcz przeciwnie – tego typu zajęcia mogą być dla nas ogromną frajdą, z mniejszym ryzykiem kontuzji, czy też poważniejszych urazów (osoby rozpoczynające treningi bokserskie powinny zaopatrzyć się w ochraniacze i rękawice). Co ważne, regularne treningi bokserskie oprócz lepszego samopoczucia mogą zaowocować także poprawą kondycji oraz wzmocnieniem charakteru.

 

Podczas treningu bokserskiego koncentrujemy się na uderzeniach pięściami. Do podstawowych ciosów zalicza się:

  • cios sierpowy,
  • cios prosty,
  • uderzenie z dołu.

 

Trzeba zaznaczyć, że w boksie zabronione są kopnięcia i ciosy poniżej pasa. Przeciwnika nie można także popychać, szturchać, gryźć, uderzać łokciami oraz głową.

 

Warto wiedzieć, że podczas walki bokserskiej kluczowe są odpowiednia postawa, równowaga ciała i praca nóg. Wyprowadzane ciosy powinny być przede wszystkim szybkie, precyzyjne oraz trudne do przewidzenia dla przeciwnika. Podczas walki należy skoncentrować się jednak nie tylko na tym, by go atakować, musimy pamiętać także o odpowiedniej obronie przed jego uderzeniami – maksymalna koncentracja w trakcie walki jest niezwykle istotna, jeśli jej zabraknie, Twój przeciwnik z pewnością to wykorzysta. Po ringu należy poruszać się dynamicznie, bardzo ważny jest szybki czas reakcji i umiejętność przewidzenia, jaki będzie następnych ruch naszego sparingowego partnera.

 

Podczas zajęć z boksu z pomocą profesjonalnego trenera doskonali się nie tylko technikę walki, ale i własną wytrzymałość, siłę oraz szybkość. Przygodę z boksem zazwyczaj rozpoczyna się od nauki utrzymania prawidłowej postawy, sposobu poruszania się, a także wyprowadzania ciosów. Po opanowaniu podstaw przechodzi się do znacznie bardziej wymagających treningów, podczas których rozwija się umiejętności walki i wypracowuje się swój własny styl. Treningi bokserskie kształtują charakter – osoby, które decydują się na ich rozpoczęcie, powinny przygotować się na ciężką, lecz bardzo satysfakcjonującą pracę. Determinacja w dążeniu do celu, zaangażowanie i gotowość do przezwyciężania własnych granic to nieodzowne cechy boksera.

 

Największe zalety boksu

Regularne treningi boksu mogą przynieść nam szereg korzyści. Jeśli chcesz wymodelować i wyszczuplić sylwetkę, gwarantujemy, że to odpowiednia dyscyplina dla Ciebie. Podczas ćwiczeń bokserskich wzmacniamy mięśnie brzucha, pośladków, nóg oraz ramiona. W trakcie takiego treningu możesz spalić nawet do 800 kalorii! Dzięki boksowi w bardzo szybkim tempie możesz pozbyć się zbędnych kilogramów i cieszyć się spektakularną, wysportowaną figurą oraz lepszą kondycją.

 

Warto jednak zaznaczyć, że zalety boksu nie kończą się na korzyściach związanych z naszym wyglądem – tego typu treningi mogą bardzo pozytywnie wpłynąć także na naszą psychikę. Rozwijanie umiejętności bokserskich daje nam większy komfort psychiczny i potęguje pewność siebie w sytuacji ewentualnego zagrożenia. Dzięki zajęciom z boksu możemy również poprawić naszą koncentrację oraz znaleźć w sobie większe pokłady cierpliwości. To także świetny sposób na rozładowywanie stresu, a nawet drzemiącej w nas złości.

 

zalety boksu

 

Zajęcia z boksu – dla kogo?

Boks przez wielu uznawany jest za typowo męską dyscyplinę – nic bardziej mylnego! Coraz częściej na salach treningowych widzi się także kobiety, które podczas ćwiczeń dają z siebie wszystko i swoimi umiejętnościami mogą zawstydzić nie jednego pana :) Boks to sport dla każdego, bez względu na płeć, a nawet wiek – obecnie do bokserskich społeczności w wielu klubach sportowych mogą dołączyć nie tylko dorośli, ale i dzieci. Warto dodać, że w przypadku walk przeciwnicy są dobierani w pary na podstawie wieku oraz wagi, aby każdy z nich miał równe szanse.

 

Jednak tak, jak w przypadku każdej dyscypliny sportowej, istnieją pewne sytuacje, w których trenowanie boksu nie jest zalecane. Do przeciwwskazań należy opóźniony czas reakcji, zwyrodnienia stawów, problemy zdrowotne z układem krążenia i układem kostno-stawowym.

 

Boks w ReShape

Chcesz spróbować swoich sił na zajęciach ze sztuk walki? Zapraszamy na boks w ReShape! Zajęcia odbywają się pod okiem kilkukrotnego mistrza Śląska – nasz trener zapozna Cię z podstawowymi zasadami boksu i pomoże Ci rozwinąć prawidłową technikę walki na ringu. Podczas treningu poznasz możliwości swojego ciała i nauczysz się, jak pokonywać swoje wewnętrzne bariery – udowodnimy Ci, że nic nie jest niemożliwe! Na zajęcia z boksu zapraszamy dzieci i dorosłych, zarówno tych początkujących, jak i zaawansowanych.

 

Znajdź zajęcia z boksu w naszym harmonogramie!

 

Reshape logo
Autor

Redakcja ReShape

Marzysz o pięknej sylwetce i zdrowym ciele? Na blogu ReShape znajdziesz porady i wskazówki, które pozwolą Ci zoptymalizować trening i przerzucić się na zdrowy styl życia. Wiemy, jak wiele wysiłku i energii należy włożyć w trening, aby osiągnąć pożądane rezultaty. Dlatego chcemy Cię wspierać w Twojej drodze na szczyt! Korzystaj z porad trenerów personalnych i ekspertów z różnorodnych obszarów sportu i zdrowia. Dzielimy się z Tobą swoimi doświadczeniami i wiedzą, abyś mógł cieszyć się doskonałą kondycją fizyczną i zdrowiem. Czytaj bloga ReShape i bądź z nami na bieżąco.

U
d
o
s
t
ę
p
n
i
j