Chociaż oryginalnie gra w squasha powstała w warunkach więziennych, dzisiaj możesz wybrać zdecydowanie wygodniejsze warunki do treningu. Sprawdź, od czego zależy komfort gry w squasha i na co warto zwracać uwagę przy planowaniu treningów.

Warunki gry w squasha

Początki gry w squasha narodziły się w angielskich więzieniach. Pozbawieni większych atrakcji skazańcy dostosowali znane im zasady gry w tenisa do więziennych warunków. Odbijając szmacianą piłką o ścianę, stali się prekursorami nowego sportu. Obecnie mamy dużo większe możliwości w zakresie poprawy warunków treningowych. Samodzielnie przygotowane rakiety przez więźniów, czy piłki zrobione ze zwiniętych fragmentów szmatek, możemy zamienić na profesjonalny sprzęt treningowy. Współczesne korty nie przypominają sal więziennych. A squash to nie tylko próba urozmaicenia wolno płynącego czasu, ale niezwykle skuteczny trening całego ciała. I chociaż squash przez pewien czas aspirował do grupy sportów elitarnych, to na szczęście mamy jednak dużą dostępność do kortów i każdy może spróbować swoich sił w tej dyscyplinie.

 

Gra w squasha - jak poprawić komfort gry?

Squash dla profesjonalistów i początkujących

Lubisz grać w squasha, ale zastanawiasz się, w jaki sposób możesz osiągać jeszcze lepsze wyniki i czerpać większą frajdę z gry? Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalnym graczem, czy też stawiasz pierwsze kroki na korcie, na jakość gry będzie miało wpływ wiele czynników. Poniżej opisujemy te najważniejsze.

Profesjonalne korty ASB

Jeżeli miałeś okazję grać zarówno na korcie ASB i tradycyjnym, to z pewnością do tego pierwszego przekonywać Cię nie trzeba. Korty ASB to najwyższa jakość. Stanowią klasę same dla siebie. Najlepszą rekomendacją niech będzie fakt, że to właśnie na kortach ASB rozgrywane są najważniejsze mecze rangi światowej. Czym różni się kort ASB od tego tradycyjnego? Najważniejszą różnicą jest fakt, że korty ASB muszą spełniać bardzo wyśrubowane normy jakościowe i żadne uchybienia nie są tutaj akceptowane. Dotyczy to m.in. takich elementów jak:

  • klimatyzacja – koniec grania na dusznym, pozbawionym odpowiedniej wentylacji korcie. Czy kiedykolwiek czułeś, że atmosfera na korcie zgęstniała – dosłownie i w przenośni? Jeżeli zdarzyło Ci się w trakcie meczu mieć problemy z oddychaniem, bo na korcie było duszno, parno i gorąco, to z pewnością nie grałeś wtedy na korcie ASB. Wiemy jak wymagający kondycyjnie jest squash i jak bardzo trzeba się przy nim napocić. Dlatego korty ASB zapewnią Ci niezbędny komfort. Tutaj klimatyzacja działa bez zarzutu.
  • oświetlenie – o przypadkowo zamontowanych lampach na suficie, które nie doświetlają równomiernie całego kortu lub co gorsza oślepiają gracza, także możesz już zapomnieć. Na kortach ASB będziesz widział wszystko w dobrym świetle.
  • gładkie ściany – wymierzasz idealny kąt odbicia piłki, ale ta niestety wpada na delikatną nierówność powstałą w miejscu świeżo doklejonej reklamy, tracisz kolejny punkt… i myślisz sobie, że na takim korcie to jednak precyzji odbicia nie dopracujesz. Niestety masz rację. Dlatego przetestuj nową jakość kortów ASB - bez fug, bez uskoków, bez rowków, bez odkształceń, bez nierówności. Przekonaj się, że nawet w miarę eksploatacji kortu może on pozostać perfekcyjnie gładki i zapewniać idealne odbicie piłki.
  • hałas – dzięki zastosowaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych, takich jak wypełnienie ścian suszonym ogniowo piaskiem kwarcowym, czy wykorzystanie dodatkowego poszycia paneli, jesteśmy w stanie ograniczyć hałas. Na kortach ASB hałas nie przekracza 45 dB, co zapewnia duży komfort, nawet przy bardzo długich treningach. Turaj ogłuszyć Cię mogą jedynie brawa kibiców po wygranym meczu.
  • bezpieczeństwo – czynnik, który wymieniamy jako ostatni, a od niego powinniśmy zacząć. W czasie gry w squasha możemy nie tylko oberwać rakietką od przeciwnika lub pędzącą w nas piłką. Duże niebezpieczeństwo może stanowić sama tylna ściana kortu, która wykonana jest ze szkła. Zgodnie z normami Światowej Federacji Squasha szyba musi wykazywać odporność na uderzenie zawodnika o wadze 100 kg wpadającego na szybę pod kątem prostym z prędkością 4,5 m/s. I chociaż nawet te nieprofesjonalne korty muszą spełniać rygorystyczne normy w zakresie bezpieczeństwa, to jednak pęknięcia szklanych szyb nie należą do rzadkości. Dlatego przy budowie kortów ASB wykorzystuje się bardzo zaawansowane rozwiązania technologiczne, które gwarantują stabilność szklanej konstrukcji.

Sprzęt

Możesz wybierać spośród dziesiątek modeli rakiet i piłek do gry w squasha, które odpowiednio dostosowane są do umiejętności gracza oraz typu treningu. Poszczególne modele rakiet różnią się między sobą wagą, balansem (środkiem ciężkości), wielkością główki, sztywnością ramy, układem strun, no i oczywiście materiałem, z którego wykonana jest rakieta. Jeżeli zaczynasz grę w squasha, nie pożyczaj od kolegi rakiety dla profesjonalistów, bo tego typu rakieta umożliwiająca wykonywanie super precyzyjnych odbić, może być dla Ciebie za mało dynamiczna. Wcale nie jest powiedziane, że im droższa rakieta, tym lepsza. Jeżeli nie wiesz, jaki sprzęt będzie optymalny, najlepiej poradź się dobrego trenera squasha, który oceni poziom Twojej gry i doradzi dużo trafniej, niż przypadkowy sprzedawca w sklepie. Jeżeli przed pierwszą rozgrywką w squasha nie chcesz inwestować w sprzęt, to zawsze będziesz mógł skorzystać z wypożyczalni rakiet, które mamy dostępne w naszym klubie.

Odpowiednie przygotowanie treningowe

Im lepsza kondycja, tym większa frajda z gry. Dzięki dobrej dyspozycji fizycznej będziesz mógł skoncentrować się na precyzji odbicia, a nie na tym, czy dobiegniesz do piłki. Dlatego jeżeli decydujesz się na rozwijanie swoich umiejętności w squasha, warto wpisać do swojego grafika także inne treningi siłowe i cardio. A po morderczym turnieju nie sposób zapomnieć o regeneracji ciała. Dobrym pomysłem będzie masaż, SPA lub inne atrakcje dostępne w strefie relaksu w ReShape.

Urozmaicenie treningów

Do treningów w każdej dyscyplinie prędzej czy później może wkraść się rutyna. Na szczęście gracze squasha w Reshape mają genialną alternatywę – interactiveSquash. Ta absolutnie przełomowa odmiana squasha, która wykorzystuje kolorowe plansze, dźwięki i unikalne programy treningowe, dając niemal nieograniczone możliwości rozwoju tej dyscypliny. InteractiveSquash umożliwia korzystanie z szeregu programów treningowych, pozwalających na naukę lub udoskonalenie techniki. InteractiveSquash to idealna dyscyplina dla tych, którzy szukają połączenia treningu rekreacyjnego i zabawy. Dodamy tylko, że ReShape jako pierwszy klub w Polsce będzie dysponował takim kortem. Dlatego zapraszamy do nas graczy nie tylko ze Śląska, ale i z dalszych województw. Na pewno nie rozczarujecie się wizytą w ReShape!

Dobry przeciwnik

Czyli taki, który zmobilizuje do zdrowej rywalizacji. Jeżeli chciałbyś sprawdzić swoje umiejętności, to zapisz się do ligi squsha w naszym klubie i weź udział w organizowanych przez nas turniejach. Doskonała zabawa gwarantowana.

Squash w ReShape

Na koniec nie pozostaje nam chyba nic innego, jak potwierdzić, że w ReShape czekają na was:

  • 4 korty ASB do squasha
  • jedyny w Polsce kort do interactiveSquasha
  • profesjonalne zaplecze do squsha
  • doświadczeni trenerzy
  • klubowa liga
  • dziesiątki propozycji na przeprowadzenie kompleksowego treningu ciała
  • strefy rekreacyjne i SPA
Reshape logo
Autor

Redakcja ReShape

Marzysz o pięknej sylwetce i zdrowym ciele? Na blogu ReShape znajdziesz porady i wskazówki, które pozwolą Ci zoptymalizować trening i przerzucić się na zdrowy styl życia. Wiemy, jak wiele wysiłku i energii należy włożyć w trening, aby osiągnąć pożądane rezultaty. Dlatego chcemy Cię wspierać w Twojej drodze na szczyt! Korzystaj z porad trenerów personalnych i ekspertów z różnorodnych obszarów sportu i zdrowia. Dzielimy się z Tobą swoimi doświadczeniami i wiedzą, abyś mógł cieszyć się doskonałą kondycją fizyczną i zdrowiem. Czytaj bloga ReShape i bądź z nami na bieżąco.

U
d
o
s
t
ę
p
n
i
j