Chcesz cieszyć się piękną opalenizną nie tylko latem, ale przez cały rok? Dowiedz się, jak korzystać z solarium, by każda wizyta w gabinecie była w pełni bezpieczna dla Twojego zdrowia.

 

Zasady korzystania z solarium

Łatwy dostęp do solarium sprawia, że możemy cieszyć się piękną opalenizną nawet w okresie jesienno-zimowym, kiedy to dostęp do naturalnego światła jest szczególnie ograniczony. Wiele osób przyznaje, że po wizycie w solarium czują się wypoczęte, a ich samopoczucie znacznie się poprawia – to zasługa ekspozycji na światło. Niestety, zbyt częste korzystanie z tego typu usług, może znacząco wpłynąć na kondycję skóry oraz nasze zdrowie.

 

Poniżej zebraliśmy pytania często zadawane przez osoby planujące swoją pierwszą wizytę lub regularnie opalające się w gabinetach kosmetycznych. Na ich podstawie spisaliśmy najważniejsze zasady bezpiecznego korzystania z solarium. Sprawdź, jak należy się opalać, by nie zaszkodzić swojemu zdrowiu.

Jak przygotować się do wizyty w solarium?

Niewłaściwe przygotowanie do opalania się w solarium może skutkować powstaniem przebarwień na skórze. Żeby zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia, przed wizytą w gabinecie nie powinno się używać antyperspirantów, ani perfum. Zalecany jest także bardzo dokładny demakijaż. Dodatkowo, aby uniknąć oparzeń, należy ściągnąć zegarek oraz biżuterię, które w takich warunkach naprawdę szybko się nagrzewają. Warto także zaznaczyć, że opalanie się nago nie jest wskazane.

Jak zabezpieczyć się przed działaniem promieni UVA?

Bardzo dobrym zabezpieczeniem przed szkodliwym działaniem promieni UVA są kremy z filtrem przeznaczone do opalania w solarium. Należy nałożyć je na ciało i twarz bezpośrednio przed zabiegiem. Pamiętaj, żeby w tym przypadku nie stosować kosmetyków z filtrami UV, których używa się przed opalaniem w warunkach naturalnych.

 

Odpowiedniej ochrony wymagają także różnego rodzaju znamiona, brodawki oraz pieprzyki. Można pokryć je kosmetykiem z filtrem lub na czas opalania zakleić plastrem. Jednak najlepiej wcześniej skonsultować się z dermatologiem i zasięgnąć porady, czy konkretne zmiany skórne, mogą być wystawiane na promienie UVA. Przed zabiegiem należy także zabezpieczyć sutki, zaklejając je plastrem lub kładąc na nie płatki kosmetyczne.

 

Podczas opalania należy również odpowiednio ochronić oczy. Na czas zabiegu trzeba założyć specjalne okulary i zamknąć oczy. Warto również ograniczyć opalanie twarzy – tam skóra jest szczególnie delikatna i podatna na podrażnienia.

Jakie są wymagania co do sprzętu?

W gabinetach kosmetycznych często wykorzystywane są łóżka opalające i kabiny stojące. Zgodnie z wymogami sprzęt musi być regularnie dezynfekowany po każdym kliencie. Bardzo istotna jest również dobrze działająca wentylacja. Co więcej, każda lampa opalająca może być stosowana jedynie przez ściśle określony czas – nie powinna pracować więcej niż 800 godzin. Po ich upłynięciu sprzęt trzeba koniecznie wymienić.

Jak długo powinna trwać wizyta w solarium?

Osoby, które jeszcze nigdy nie korzystały z solarium, powinny zacząć od krótszych sesji, aby skóra mogła przyzwyczaić się do tego typu zabiegów. Warto także zaznaczyć, że ich zalecany czas opalania trwania różni się w zależności od fototypu skóry:

  • osoby o bardzo jasnej karnacji (fototyp I) są szczególnie narażone na szkodliwe działanie promieni UVA. W ich przypadku opalanie w solarium nie jest wskazane,
  • osoby o jasnej skórze, włosach blond lub kasztanowych powinny opalać się bardzo krótko. W ich przypadku najodpowiedniejsze będą na początku ok. 5-minutowe sesje, które z biegiem czasu można wydłużać,
  • osoby o cerze śniadej i brązowych lub czarnych włosach, mogą pozwolić sobie na nieco dłuższe sesje. Początkowo nie powinny przekraczać 10 minut, później można wydłużyć je do 20-30 minut.

Jak często można korzystać z solarium?

Częsta ekspozycja na promieniowanie UVA może być szkodliwa dla naszego organizmu, dlatego nasze wizyty w solarium, w miarę możliwości powinny być ograniczone. Nie zaleca się opalać częściej niż trzy razy na tydzień i maksymalnie jeden raz w ciągu dnia. Warto także zaznaczyć, że przerwa między kolejnymi zabiegami powinna wynosić przynajmniej 24 godziny. Jednak wiele osób uważa, że już taka dawka może zaszkodzić naszemu zdrowiu i radzi odwiedzać solarium nie częściej niż raz w miesiącu.

Jak postępować po wizycie w solarium?

Jeśli planujemy opalać się w solarium, warto mieć świadomość, że równie ważne, co odpowiednie przygotowanie się do zabiegu, jest nasze postępowanie po jego zakończeniu. Trzeba pamiętać, że po opalaniu nie zaleca się zbyt szybko wychodzić na dwór i należy pić bardzo dużo wody mineralnej. Skóra wystawiona na działanie promieni UVA wymaga po zabiegu specjalnego odżywienia – nawilżające i regenerujące kremy po opalaniu to absolutna konieczność!

 

Przeciwwskazania do korzystania z solarium

Kto nie powinien korzystać z solarium?

Faktem jest, że nie każdy może korzystać z solarium. Działanie promieni UVA może być niezwykle szkodliwe w przypadku konkretnych schorzeń, chorób skóry, a także ciąży. Jeśli przyjmujesz regularnie jakiekolwiek leki, przed wizytą w solarium powinieneś zorientować się, czy tego typu zabieg Ci nie zaszkodzi.

Reshape logo
Autor

Redakcja ReShape

Marzysz o pięknej sylwetce i zdrowym ciele? Na blogu ReShape znajdziesz porady i wskazówki, które pozwolą Ci zoptymalizować trening i przerzucić się na zdrowy styl życia. Wiemy, jak wiele wysiłku i energii należy włożyć w trening, aby osiągnąć pożądane rezultaty. Dlatego chcemy Cię wspierać w Twojej drodze na szczyt! Korzystaj z porad trenerów personalnych i ekspertów z różnorodnych obszarów sportu i zdrowia. Dzielimy się z Tobą swoimi doświadczeniami i wiedzą, abyś mógł cieszyć się doskonałą kondycją fizyczną i zdrowiem. Czytaj bloga ReShape i bądź z nami na bieżąco.

U
d
o
s
t
ę
p
n
i
j