kobieta trzymająca zdrowe i niezdrowe produkty

Podstawą w komponowaniu posiłków, czy pieczeniu słodkich pyszności jest spryt i umiar - jak w życiu. Sprawdź kompendium wiedzy o tym, co możesz zmienić na zdrowsze i mniej kaloryczne!

 

Przygotowanie planu treningowego

Zdrowe i smaczne produkty

Uwielbiam eksperymenty w kuchni. Dzięki nim mogę Ci podpowiedzieć jak zastąpić tony niepotrzebnych, niezdrowych produktów na zdrowsze!

 

Sama idea wzięła się z tego, że nie smakowały mi fit wynalazki z internetu. Owszem - może są naładowane dużą ilością wartości odżywczych, ale mi osobiście rzadko które smakowały. Jednak masło to masło, a nie olej kokosowy, a śmietana to śmietana, a nie jogurt naturalny.

 

Podstawą w komponowaniu posiłków, czy pieczeniu słodkich pyszności jest spryt i umiar - jak w życiu. Sprawdź kompendium wiedzy o tym, co możesz zmienić na zdrowsze i mniej kaloryczne!

 

 

1. Po pierwsze - czytaj przepisy dokładnie, zanim kupisz i przygotujesz

Jeśli szukasz przepisu na ciasto, odrzuć ten, w którym znajduję się 10 jajek, 1 kg sera, 1 litr śmietany 30%, kostka masła i kostka czekolady! Nie jest Ci to potrzebne, naprawdę. Takie ciasto nawet chyba nie będzie smaczne, jeden kawałek będzie miał tyle kalorii co obiad i na dodatek takie wypieki są bardzo kosztowne. Nie wspominając o tłuszczach nasyconych i cholesterolu...

 

2. Próbuj nowych rzeczy

Jeśli do tej pory ciasto to dla Ciebie tylko sernik i makowiec to spróbuj zrobić coś nowego. Przełamanie rutyny spowoduje, że będziesz chciał więcej eksperymentów. To samo dotyczy zwyczajnej kuchni. Jeśli robisz tylko mielone, schabowe, ziemniaki i spaghetti to zrób krewetki, soczewicę, risotto, albo curry z mlekiem kokosowym! Przepisy znajdziesz nawet na opakowaniu ryżu i kaszy ...

 

3. Redukuj ilość tłuszczu i cukru

  • Jeśli widzisz, że w przepisie jest szklanka oleju, dodaj 1/3 szklanki i szklankę jogurtu. Gwarantuję, że nic się nie stanie.
  • Kruche ciasto wychodzi z proporcji 100 g masła/ 200 g mąki /1 jajko - nie trzeba dodawać całej kostki, wystarczy pół.
  • Do zupy nie wlewaj od razu całego opakowania śmietany - dodaj tylko 1/3 szklanki i sprawdź, czy wystarczy, a najlepiej nie dodawaj wcale!
  • Zainwestuj w dobry, naturalny słodzik zamiast cukru - erytrol, maltitol, stevia - nie zawierają kalorii i są słodkie.
  • Do babek, keksów i muffinek nie musisz dodawać cukru, zblenduj z masą dwa banany, albo szklankę namoczonych daktyli, będzie słodkie!
  • Polewę do ciasta możesz zrobić z połowy tabliczki czekolady, nie musi być cała!
  • Unikaj śmietan do ciast, mają dużo tłuszczów nasyconych i mnóstwo kalorii, poza tym te w kartonie są nieszczególnie naturalne...
  • Nie smaż na patelni pełnej oleju, dodaj łyżkę lub dwie - też się usmaży
  • Do ziemniaków dodaj łyżkę masła - i tak będzie czuć jego smak, a ziemniaki nie będą suche, pół kostki masła (100 g) to 770 kcal!

 

4. Mieszaj składniki

  • Masę z bitej śmietany można zrobić, dodając połowę ilości bitej śmietany (najlepiej mleka kokosowego) i połowę twarogu. Czyli ubijamy połowę ilości śmietany, dodajemy zblendowany twaróg i delikatnie razem miksujemy. Masa będzie podobna w smaku, zdrowsza i bardziej sycąca.
  • Zamiast szklanki oleju do ciasta dodaj 1/3 szklanki oleju i szklankę jogurtu naturalnego.
  • Zamiast cukru blenduj to co słodkie - owoce. Lub dodaj jeden ze słodzików - erytrol, maltitol, stevia.
  • Do sałatek dodaj łyżkę oliwy z oliwek wymieszaną z przyprawami, czosnkiem, odrobiną musztardy i miodu. Przy takim sosie wymięknie nawet najtłustsza śmietana!
  • Pamiętaj, że Magda Gessler nie gotuje fit! Makłowicz też nie!
  • Mieszaj ze sobą różne mąki - żytnią, pełnoziarnistą, kokosową, kukurydzianą, każda lepsza niż biała mąka typ 550! Biała mąki ma mało wartości odżywczych, bo jest maksymalnie przetworzona. Ale to ona powoduje, że ciasto jest puszyste. Dlatego mieszaj.
  • Nie używaj aromatów do ciast, to same sztuczne substancje. Jabłecznik będzie pyszny z cynamonem, sernik z wanilią, a babka z bananami lub kakao!
  • Kosztuj różnego rodzaju tłuszczów roślinnych - mleko kokosowe, masło migdałowe, orzechowe, tahini - to wszystko w niewielkich ilościach jest pyszne do deserów, na kanapki, do naleśników. Zamiast masła!
  • 1 szklanka cukru to około 200 g tej substancji, co daje 800 kcal. Dodając dwie szklanki mamy już 1600 kcal, dolicz do tego litr bitej śmietany - 4000 kcal, biszkopt składający się z 6 jaj i 100 g mąki - 1000 kcal. Razem 6600 kcal, dzieląc je na 12 kawałków mamy 550 kcal, czyli wartość obiadu. I to dobrego. Smacznego!
  • Placki ziemniaczane piecz w piekarniku albo zrób zapiekankę z masy ziemniaczanej bez użycia oleju.

 

5. Jedz z głową!

Jedz z głową, pomyśl nad tym, co ląduje na Twoim talerzu. Jak widzisz, nie piszę Ci o chia, komosie ryżowej, amarantusie i łososiu, ale o podstawowych rzeczach, które możesz zmienić, wyeliminować lub zamienić w swojej kuchni!

 

U
d
o
s
t
ę
p
n
i
j