Pracujesz za biurkiem i masz mało okazji do ruchu? Szukasz ćwiczeń, które wzmocnią i jednocześnie wymodelują Twoją sylwetkę? Spróbuj zajęć z pilatesu! Dowiedz się, na czym polega ta forma aktywności, poznaj jej największe zalety i wskazania do rozpoczęcia regularnych ćwiczeń.

 

Na czym polegają zajęcia z pilatesu?

Twórcą pilatesu jest Joseph Pilates – jego celem było stworzenie zestawu ćwiczeń dla sportowców oraz tancerzy po kontuzjach, dzięki którym mogliby wrócić do regularnych treningów bez ryzyka kolejnych urazów. Jednak szybko okazało się, że wypracowana przez niego metoda jest na tyle uniwersalna, że ćwiczenia może wykonywać niemalże każdy.

 

Myślą przewodnią pilatesu jest holistyczne podejście do treningu ciała. Dyscyplina ta łączy w sobie ćwiczenia rozciągające, uelastyczniające i wzmacniające sylwetkę, a także ćwiczenia siłowe. Podczas wykonywania poszczególnych ćwiczeń można zauważyć nawet pewne inspiracje jogą oraz baletem. Wykonywane ruchy powinny być płynne, pełne gracji. W pilatesie brak energicznych podskoków i morderczego tempa ćwiczeń – to idealna dyscyplina dla osób, które chcą zrobić coś zarówno dla swojego ciała, jak i dla ducha.

 

Jak pilates wpływa na sylwetkę?

Dzięki regularnemu uczestnictwu w zajęciach pilatesu możesz wzmocnić mięśnie brzucha, poprawić postawę ciała i efektownie wymodelować oraz ujędrnić sylwetkę. Trzeba jednak zaznaczyć, że tego typu ćwiczenia nie pomogą Ci szybko i znacznie schudnąć. Oczywiście możesz w ten sposób uzyskać szczuplejszą sylwetkę, jednak sama utrata zbędnych kilogramów, nie jest w przypadku ćwiczeń pilatesowych nadrzędnym celem.

 

Zasady ćwiczeń pilatesowych

Aby trening pilatesowy przyniósł oczekiwane efekty, trzeba przestrzegać następujących zasad.

  1. Oddech - Oddech to bardzo istotny element ćwiczeń pilatesowych – każde ćwiczenie połączone jest z oddechem. Przygotowując się do wykonania konkretnego ćwiczenia, robimy wdech, a wydech wykonujemy wraz z ruchem. Oddychając, napinamy mięśnie (przy wdechu), bądź je rozluźniamy (przy wydechu). Jeśli robimy to prawidłowo, angażujemy naszą klatkę piersiową i pobieramy więcej tlenu, co sprawia, że zyskujemy więcej energii do ćwiczeń.
  2. Równowaga - Niektóre z ćwiczeń pilatesowych wymagają stabilizacji ciała i utrzymania równowagi. Aby wprowadzić ciało w odpowiednią pozycję, konieczna jest aktywizacja mięśni głębokich.
  3. Kontrola - Kontrola oraz świadomość własnego ciała sprawiają, że nasze ruchy są precyzyjne, angażujemy odpowiednie mięśnie i czujemy, jak nasze ciało pracuje – tylko w takiej sytuacji możemy spodziewać się spektakularnych efektów.
  4. Koncentracja - Prawidłowe wykonywanie ćwiczeń pilatesowych wymaga maksymalnego skupienia. Podczas treningu nie rozpraszaj się, zapomnij o zmartwieniach i skoncentruj się na poszczególnych ruchach.
  5. Ześrodkowanie - Ćwiczenia, które wykonuje się podczas treningu pilatesu „wychodzą” ze środka, czyli mięśni brzucha – niekiedy nazywa się je energetycznym centrum ciała.
  6. Precyzja - Jakość wykonywanych ćwiczeń podczas treningu pilatesowego jest najważniejsza. Nie skupiaj się na tym, by wykonać jak najwięcej powtórzeń, w jak najkrótszym czasie. Każdy ruch dopracuj do perfekcji.

 

Trzeba sobie uświadomić, że na początku swojej przygody z pilatesem, nie będziesz wykonywać wszystkich ćwiczeń perfekcyjnie – to zupełnie naturalne. Jednak im regularniej będziesz ćwiczyć, tym jakość i efektywność treningu będą się zwiększać. Jak w każdej dyscyplinie sportowej, tak i w pilatesie potrzebujesz czasu, by dojść do wprawy. Ogromną pomocą, szczególnie na początku, będą wskazówki trenera, który w razie potrzeby skoryguje Twoją postawę i sposób wykonywania ćwiczenia.

 

Dlaczego warto ćwiczyć pilates?

Pilates niesie ze sobą wiele korzyści – zarówno takich, które będą widoczne na pierwszy rzut oka, jak i tych zdrowotnych oraz zawiązanych z naszym samopoczuciem.

 

Dzięki tej formie aktywności kompleksowo wzmocnisz mięśnie brzucha, pośladków oraz pleców (warto zaznaczyć, że ćwiczenia pilatesowe ich nie rozbudowują). Dodatkowo, jeśli masz tendencję do garbienia się, pilates może pomóc Ci zniwelować ten problem – poprawisz swoją postawę, dzięki regularnym ćwiczeniom wzmacniającym mięśnie odpowiedzialne za stabilizowanie kręgosłupa. Co więcej, wykonywanie tego typu treningu może przynieść Ci ulgę, jeśli zmagasz się z bólami kręgosłupa.

 

Ćwiczenia pilatesowe to także doskonała forma relaksu po ciężkim dniu. Podczas treningu wyciszysz się, zrelaksujesz oraz wprowadzisz swoje ciało w stan harmonii, dzięki czemu szybko zapomnisz o stresie i poczujesz się w pełni wypoczęty. Pilates pomaga zwiększyć świadomość własnego ciała i uczy kontroli nad nim.

zalety pilatesu

 

Kto może ćwiczyć pilates?

Pilates jest jednym z najbardziej uniwersalnych treningów. Ćwiczenia mogą być wykonywane zarówno przez osoby starsze, jak i bardzo młode – niezależnie od ich kondycji fizycznej. Nie ma także przeciwwskazań, by w tego typu zajęciach brały udział osoby po kontuzjach, czy też zmagające się z nadwagą lub schorzeniami kręgosłupa. W dodatku pilates często zalecany jest zawodowym sportowcom jako uzupełnienie ich standardowego treningu.

 

Jeśli jednak zmagasz się z problemami zdrowotnymi lub jesteś w ciąży, warto poradzić się lekarza, czy ta forma aktywności jest dla Ciebie odpowiednia – może się okazać, że niektóre ćwiczenia powinny zostać zmodyfikowane. Konsultację z lekarzem rekomenduje się szczególnie w przypadku chorób układu krążenia, osteoporozy, rekonwalescencji po złamaniach lub operacjach i początku ciąży (pierwszy trymestr).

 

Pilates w ReShape

Chcesz spróbować swoich sił na zajęciach pilatesu? Zapraszamy do ReShape! Zajęcia prowadzone są przez wykwalifikowanych instruktorów, którzy zadbają o to, by każdy trening był dla Ciebie w pełni bezpieczny i efektywny. Sprawdź godziny treningów pilatesowych w naszym harmonogramie zajęć.

 

Reshape logo
Autor

Redakcja ReShape

Marzysz o pięknej sylwetce i zdrowym ciele? Na blogu ReShape znajdziesz porady i wskazówki, które pozwolą Ci zoptymalizować trening i przerzucić się na zdrowy styl życia. Wiemy, jak wiele wysiłku i energii należy włożyć w trening, aby osiągnąć pożądane rezultaty. Dlatego chcemy Cię wspierać w Twojej drodze na szczyt! Korzystaj z porad trenerów personalnych i ekspertów z różnorodnych obszarów sportu i zdrowia. Dzielimy się z Tobą swoimi doświadczeniami i wiedzą, abyś mógł cieszyć się doskonałą kondycją fizyczną i zdrowiem. Czytaj bloga ReShape i bądź z nami na bieżąco.

U
d
o
s
t
ę
p
n
i
j