Wszystkie plany mają na celu uporządkowanie tego - co robisz. Może to być lista zakupów, grafik, plan dietetyczny i oczywiście plan treningowy. Jeśli uporządkujesz swoje treningi, spowodujesz, że staną się one bardziej efektywne i łatwiejsze do wykonania. Sprawdź, co powinien zawierać plan treningowy!

 

Przygotowanie planu treningowego

Elementy planu treningowego

Twój plan treningowy musi zawierać następujące elementy:

 

1. Cel

Bardzo często ćwiczymy i tak naprawdę sami nie wiemy, dlaczego ćwiczymy. Dlatego też raz chodzimy na zajęcia, raz ćwiczymy na wolnych ciężarach, raz biegamy po bieżni. Pamiętajmy tylko, że jeśli chcemy wrzeźbić pośladki, a jesteśmy szczupli-najlepszy będzie dla nas trening siłowy. Jeśli mamy nadwagę i chcemy ją zrzucić-nie musimy w nieskończoność wyciskać sztangi. Jeśli chcemy pobiec w maratonie-nie będziemy chodzić na Trampoliny. Ustalenie celu jest kluczem do sukcesu.

 

 

2. Odpowiednie ćwiczenia

Ćwiczeń na każdą partię ciała są setki. Panowie na treningach przekrzykują się „z rotacją wyciskaj" albo „na skosie ujemnym to zrób". Ciężko się w tym połapać, jeśli nie ma się odpowiedniej wiedzy na temat tego, dlaczego akurat lepiej będzie na skosie ujemnym, a nie dodatnim. Poza tym nie wszystkie ćwiczenia będą dobre właśnie dla Ciebie, bo przecież delikatna kobieta nie będzie chciała mocno wzmacniać przedramion, a dużemu mężczyźnie nie będzie zależało na pompowaniu pośladków. No, chyba że będzie? :) Dlatego ważny jest indywidualny dobór ćwiczeń do Ciebie.

 

3. Ustalenie częstotliwości

Bez planu treningowego bardzo często trenujemy i 6 razy w tygodniu. Jeśli treningi są ciężkie to zdecydowanie za dużo. Taka aktywność spowoduje jedynie przetrenowanie i kontuzje!

 

4. Ustalenie liczby serii, powtórzeń, obciążeń / objętości / intensywności

Metod treningowych jest bardzo wiele. Wybranie metody jest zależne od Twojego celu. Dla każdego celu i stopnia zaawansowania będzie określana inna ilość serii, powtórzeń i inne obciążenie. Przykładowo młoda mama po urodzeniu dziecka będzie wykonywała inny rodzaj treningu niż osoba przygotowująca się do zawodów sylwetkowych. Pamiętaj - nigdy nie korzystaj z gotowych planów treningowych, szczególnie swoich idoli. Zainwestuj w siebie i skorzystaj z indywidualnego planu dla Ciebie ułożonego przez trenera personalnego!

 

5. Analiza postępów

Dzięki temu, że realizujesz tydzień po tygodniu konkretny plan, będziesz w stanie określić swoje postępy na podstawie samopoczucia, wyników analizy masy ciała i po tym, czy z tygodnia na tydzień np. podnosisz więcej/dłużej biegasz/szybciej jeździsz itd. W przypadku chaotycznego ćwiczenia nie pamiętasz, co było tydzień temu!

 

Posiadanie planu treningowego jest wygodne!

Najbardziej mnie rozczulało, jak po wejściu na siłownię widziałam mojego kumpla, który miał gorszy dzień i z rękami podpierającymi twarz mówił "ja nie wiem, co ja mam dzisiaj uskutecznić". Rozbrajające, ale tak jest. Jeśli nie masz planu-nie, wiesz co masz ćwiczyć. Przychodząc z planem treningowym, nie zajmujesz swojej głowy takimi pytaniami, tylko po prostu ćwiczysz!

Na pewno z łatwością nie przyjdzie Ci zdać sobie sprawę z tego, że możesz nie wiedzieć wielu rzeczy i potrzebować wsparcia. Im wcześniej skonsultujesz swoją aktywność fizyczną z trenerem personalnym, tym szybciej zobaczysz efekty swojej pracy. W końcu nie jesteś specjalistą od sportu. Niemniej możesz dobrze wyglądać, lub budować swoją formę pod okiem profesjonalisty!

U
d
o
s
t
ę
p
n
i
j