Wśród wielu teorii, które nastały gromadząc się wokół zdrowego stylu życia i posiłków, postaramy się wyjaśnić wszelkie wątpliwości i scharakteryzować śniadania oraz ich funkcję dla organizmu, by każdego dnia wstawać z konkretną dawką energii i pozytywnego nastawienia.

 

Śniadanie i jego rola w cyklu dobowym

Poranek jest dla naszego organizmu ważnym punktem, ze względu na wychodzenie z fazy regeneracji i snu. Po nocnym wypoczynku potrzebujemy konkretnej dawki energii oraz wartości odżywczych. Gdy się budzimy, stężenie glukozy we krwi jest bardzo niskie, a brak porannego posiłku może go jeszcze bardziej obniżyć. Niejedzenie pierwszego posiłku może mieć negatywny wpływ na zdrowie i funkcjonowanie organizmu.

 

 

Wpływ śniadania na organizm

  • pełni funkcję paliwa na pierwszą połowę dnia,
  • daje uczucie sytości, dzięki czemu rzadziej sięgamy po niezdrowe przekąski,
  • poprawia samopoczucie.

Opis zdrowego śniadania

Jedni mówią o konieczności dostarczenia o poranku węglowodanów (np. owsianka) a inni o chwalebnym wpływie połączenia białka i tłuszczy (np. omlet). Wiec jak to jest? Przede wszystkim nie możemy być niewolnikami jedzenia! Zdrowe odżywianie powinno się łączyć ze zdrowym podejściem, komfortowym dla naszej głowy. Ktoś, kto codziennie jadł po przebudzeniu pieczywo i wędliny a nagle się przestawi na omleta, którego nie cierpi, to w końcu zwariuje, a dieta stanie się monotonna. Przykładowo — Jeśli nie jesteśmy w stanie zrezygnować pieczywa, jedząc jajecznicę, to tego nie róbmy. Najważniejszym aspektem jest, aby śniadanie składało się z produktów nieprzetworzonych, zdrowych i objętościowo było optymalne. 

 

Produkty XXI wieku

W dzisiejszych czasach na półkach sklepowych znajduję się mnóstwo szkodliwych składników. Dobierając skład naszego śniadania, zadbajmy o jego jakość, a nasz organizm odwdzięczy się nam dwukrotnie. Starajmy się dobierać produkty naturalne, świeże warzywa i owoce. Co oznacza naturalne? Przede wszystkim należy patrzeć na etykiety. 
Całkowicie minimalizujemy: 
- cukier i syrop glukozowo-fruktozowy,
- tłuszcze trans,
- wszystkie konserwanty,
- przetworzone produkty.

Podsumowanie

Więc co w końcu jeść na to śniadanie?
Uważamy, że najlepszym nastawieniem jest jedzenie tego, na co ma się ochotę, ale w wersji zdrowej i nieprzetworzonej. Kwestię zastanawiania się jakich makro i mikro elementów powinniśmy dostarczyć organizmowi, zostawmy zawodowcom. Jedzmy, co lubimy, ale należy to odpowiednio zmodyfikować.

Świetnym rozwiązaniem są jajka w różnej postaci. Spróbuj omleta na słodko, wytrawnie lub jajecznicy z pieczywem.  Podczas smażenia ogranicz ilość tłuszczu (najlepszym rozwiązaniem jest masło klarowane lub olej kokosowy). Zrezygnuj ze soków, słodzenia herbaty i kawy. Słodzić można słodzikiem (aspartam w tak minimalnej ilości nie jest szkodliwy) — potwierdzone badaniami (https://examine.com/nutrition/artificial-sweeteners-is-the-evidence-as-sweet-as-these-substitutes/). Przez całe życie jadłeś/aś pieczywo? Zmień je na ciemne, ogranicz użycie masła i dodaj do kanapek świeże warzywa. „Fit” płatki musli zmień na owsiane na bazie wody lub ewentualnie mleka oraz dodaj świeże owoce. Przyrządzenie smacznych płatków owsianych to kwestia 5 minut. Nie popadajmy ze skrajności w skrajność, cieszmy się jedzeniem i posiłkami, a zwłaszcza tym pierwszym, który dostarczy energii na większą część dnia.

Bardzo ważną kwestią jest słuchanie własnego organizmu. Dobór żywieniowy jest bardzo indywidualny, ze względu na różnego rodzaju nietolerancje. Jedzenie nabiału, po którym odczuwamy jakiekolwiek dolegliwości, mija się z celem. Pierwszym etapem w zrzuceniu wagi jest wyeliminowanie wszystkich składników, które wpływają na nas negatywnie.

Zapraszamy wszystkich na bezpłatne konsultacje w ramach karnetu. Nasi wykwalifikowani trenerzy doradzą wam zarówno na temat treningu, jak i dietetyki. Nie jesteś czegoś pewien? Umów się i zacznij dbać o zdrowie już dziś!

 

U
d
o
s
t
ę
p
n
i
j