trening EMS

Czy trening EMS jest skuteczny i bezpieczny? Sprawdź, na czym polega elektryczna symulacja mięśni, a także jakich efektów możesz się spodziewać.

EMS a spalanie tkanki tłuszczowej

Do wszelkich nowości na rynku sportowym i fitness owym podchodzę z dystansem. Za nami już pasy wibracyjne i inne urządzenia "spalające tkankę tłuszczową", które tak naprawdę przynoszą mizerne efekty. Tym razem zajmijmy się treningiem EMS (Electrical Muscle Stimulation), czyli elektryczną stymulacją mięśni, której doświadczyłam pierwszy raz dokładnie wczoraj. Trening polega na pobudzaniu mięśni, poprzez impuls elektryczny. Przekazywany jest do mózgu za pośrednictwem elektrod w kombinezonie, który masz na sobie. Cały trening trwa 20 minut i jest porównywany do treningu siłowego, który trwa czasem nawet 90 minut. Od razu zasięgnęłam opinii w postaci badań, które zostały wykonane na potrzeby tego treningu. Wykazują one naukową skuteczność EMS.

Wyniki badań EMS

  • w badaniach przeprowadzonych przez NCBI (National Centre for Biotechnology Information) wykazano, że trening EMS jest co najmniej tak skuteczny, jak trening HIT (High Intensity Training), co oznacza, że zwiększa siłę mięśniową. U badanych mężczyzn w wieku od 30 do 50 roku życia siła mięśniowa sukcesywnie wzrastała tylko przy wykonywaniu treningów EMS.
  • Amerykańskie Stowarzyszenie Przygotowania Kondycyjnego udowodniło możliwość zwiększenia wydolności tlenowej u zawodników wytrzymałościowych.
  • Niemiecki Uniwersytet Sportowy w Kolonii przeprowadził badania, które wykazały, że EMS wpływa również na zwiększenie prędkości i siły u studentów kierunków sportowych.

Przygotowanie do treningu EMS

  • do treningu EMS przygotowujemy się ubierając kombinezon z elektrodami. Za ich pomocą do mózgu przesyłane są impulsy. Powodują one kurczenie się i rozkurczanie mięśni - jak podczas klasycznego treningu, lecz bez ciężaru
  • przed treningiem trener wybiera indywidualnie dla Ciebie odpowiednie ćwiczenia oraz częstotliwość impulsu

W trakcie treningu EMS

  • wykonujesz ćwiczenia wybrane dla Ciebie przez trenera (klasyczne ćwiczenia np. przysiady, wykroki, martwy ciąg itd)
  • współpracujesz z trenerem, którego informujesz, czy częstotliwość impulsu jest zbyt słaba, czy zbyt wysoka

 

błędy treningowe - infografika

Dlaczego warto wybrać EMS?

 

1. Przede wszystkim dlatego, że trwa 20 - 30 minut! A może być skuteczny tak klasyczny trening siłowy.

 

2.Pierwsze efekty widać po 4 - 6 tygodniach

 

3. Polecany również osobom rehabilitującym się i powracającym do formy. EMS nie wymaga użycia żadnego ciężaru, tym samym odciąża wszystkie stawy.

 

 

Powyższe informacje dyktuje nauka. Ja jako praktyk mogę powiedzieć, że trening EMS mnie zmęczył (dosłownie zasnęłam po powrocie do domu), a jestem osobą bardzo aktywną. Dodatkowo podczas każdego ćwiczenia pracują wszystkie grupy mięśniowe. Nie ma takiej możliwości, że w trakcie wykonywania przysiadu zapomnisz napiąć brzucha, lub pośladków. Impuls dokładnie o tym konkretnym spięciu Ci przypomni (oczywiście bezboleśnie). Dlatego wszystkie ćwiczenia wykonujesz dobrze technicznie, czyli bezpiecznie!

 

Dochodzi do tego jeszcze sprawa wizualna, świetnie wygląda się w skafandrze!

 

Poza tym, możesz czuć się bezpiecznie, ponieważ częstotliwość impulsu wybierana jest przez Ciebie i wyspecjalizowanego trenera.

 

Ja jestem przekonana, że trening działa i to intensywnie sądząc po tzw. "zakwasach" w pośladkach... A przecież lubimy zakwasy w pośladkach :)

 

Trening EMS będzie oczywiście dostępny w siłowni ReShape, w ramach strefy medycznej.

 
Agata Matoszko
Autor

Agata Matoszko

Specjalistka od długich dystansów na rowerze. Ma na swoim koncie setki godzin spędzonych na trenowaniu akrobatycznej jogi, cross fitu, biegania i pływania. Agata jest także trenerem personalnym i z szybkością zjazdów downhillowych chłonie wiedzę z zakresu dietetyki, suplementacji i różnorodnych typów treningów. Z mistrzowską precyzją omija nawet najtrudniejsze przeszkody w kolarstwie MTB. Wy jednak nie ominiecie jej uśmiechu, który z ogromną serdecznością przywita was na recepcji ReShape. Niczym lider peletonu wskaże kierunek dalszej trasy w ReShape i zmotywuje do wytrwałej pracy.

U
d
o
s
t
ę
p
n
i
j