Ćwiczenia na trampolinach zwane także jumping fitness to bardzo energetyczne ćwiczenia wykonywane w rytmie skocznej muzyki. Skoki na trampolinie to doskonały trening cardio, który może przynieść fantastyczne rezultaty w zakresie zrzucania kalorii. Sprawdź, na czym polega trening na trampolinach, a także jakie są przeciwskazania do wykonywania tego typu ćwiczeń.

 

Ćwiczenia grupowe na trampolinach

Grupowe treningi na trampolinach często nazywane są także Jump Fitness (Fit and Jump, Jumping Fitness, Fitness na trampolinach). Treningi te mają na celu poprawę kondycji oraz wytrzymałości. Program ćwiczeń obejmuje specjalnie dobraną sekwencję ćwiczeń (bieg, skoki, tradycyjne ćwiczenia fitnessowe), które gwarantują nie tylko duży wysiłek, ale także doskonałą zabawę. Skoki na trampolinie to bardzo wszechstronny trening dla całego ciała. Skoki na miękką powierzchnię amortyzują pracę stawów, jednocześnie aktywuje się duża partia mięśni, w tym także mięśnie głębokie.

 

 

Efekty ćwiczeń na trampolinach

Spośród wszystkich zalet z pewnością szybkość spalania kalorii oraz dobra zabawa, to powody, które spowodowały, że jumping fitness zyskał tak ogromną popularność. Pamiętaj, że 10 minutowy trening na trampolinach może być równie skuteczne w spalaniu kalorii jak 30 minutowy jogging.

Zasady treningu na trampolinie

Trampoliny umożliwiają dostosowanie tempa i intensywności do poziomu wytrenowania. Oznacza to, ze zależnie od poziomu kondycji oraz planu treningowego możesz wykonać bardzo intensywny trening Przeprowadzenie poprawnego treningu na trampolinie wymaga umiejętności koordynacji ruchów, utrzymania równowagi oraz sporej mobilności.

 

Technika skoków na trampolinie

Każdy trening na trampolinie musi rozpocząć się rozgrzewką, która przygotuje nasze stawy do wzmożonego wysiłku fizycznego. Z kolei trening właściwy na trampolinach to niezwykle wydajny trening cardio, dlatego należy pamiętać, aby stopniowo zwiększać tempo pracy serca.

 

W jumping fitness niezwykle ważna jest prawidłowa technika skoków. Bardzo często trenującym wydaje się, że im wyższy skok tym lepiej. Kluczowym jednak czynnikiem sukcesu jest zachowanie odpowiedniego napięcia mięśni. Każdy skok powinien rozpocząć się w pozycji na lekko ugiętych kolanach oraz z delikatnie w tył wypchniętymi biodrami. W trakcie skoków największe napięci mięśni powinno być w dolnych partiach ciała. Głowa i korpus powinny znajdować się na tej samej wysokości. Podczas skoków należy aktywować mięśnie burzach oraz napinać mięśnie głębokie. Wykonywanie ćwiczeń na niestabilnym podłożu wymusza większe napięcie mięśni oraz intensywniejszą pracę organizmu nad utrzymaniem równowagi i koordynacją ciała.

 

Poza standardowymi ćwiczeniami, możliwe jest także opracowanie treningów dedykowanych określonym grupom sportowców:

  • treningi fitness na trampolinach - klasyczne ćwiczenia cardio, które poprawiaja wydolność organizmu.
  • treningi na trampolinach dla zaawansowanych – zakładają wykorzystanie piłek, sztang lub hantli, które wzmacniają intensywność treningu. Ćwiczenia z obciążeniem na trampolinie powinny być jednak wykonywane tylko przez te osoby, które nie mają najmniejszych problemów ze stawami kończyn dolnych.
  • treningi na trampolinach dla dzieci – skoki na trampolinie bardzo dobrze wpływają na rozwój motoryczny dzieci, poprawiając jednocześnie koordynację ruchowo-wzrokową. Skoki na trampolinie to także ogromna frajda i sposób na uwolnienie dziecięcej, niespożytej energii.
  • treningi na trampolinach – tabata – wykonywanie intensywnych treningów interwałowych na trampolinach. Krótkie i intensywne ćwiczenia dedykowane są dla osób, które chcą spalić kalorie w bardzo szybkim czasie.
  • jumping frog – to chyba najpopularniejszy w Polsce rodzaj treningu na trampolinach. Komibinacja energetycznych ćwiczeń, szybkiej muzyki i dobrego humoru to doskonała recepta na poprawę kondycji fizycznej i wyzwolenie endorfin.
Przykładowe ćwiczenia na trampolinach

 

 

Przeciwskazania do treningu

Trening na trampolinie u kobiet po porodzie

Po okresie ciąży i porodu kobiety bardzo często chcą szybko wrócić do formy sprzed urodzenia dziecka. Perspektywa szybkiego spalania kalorii w połączeniu z dobrą zabawą stanowią bardzo skuteczną zachętę do podjęcia treningów na trampolinach. Niestety w tym przypadku trening na trampolinach nie jest wskazany.

 

Prawidłowa praca mięśni miednicy wymaga odpowiedniego skorelowania ich z oddechem. Wysoka intensywność aktywności fizycznej, która ma miejsce podczas skoków na trampolinie sprawia, że mięśnie te pozostają niemal w stałym napięciu przez cały trening. Brak okresu rozluźnienia mięśni związany z szybkim tempem ćwiczeń oraz trudność zestawienia napięcia mięśni z prawidłowym oddechem może prowadzić do osłabienia mięśni miednicy. Trening na trampolinach prowadzi do dużego obciążenia dna miednicy i wywołuje wysokie ciśnienie śródbrzusze. U kobiet, które skarżyły się na wcześniejsze dolegliwości z mięśniami dna miednicy może dojść do licznych zaburzeń, takich jak nietrzymanie moczu i stolca, bóle bioder i pośladków, obniżenie sprawności seksualnej. Ogólnie przyjmuje się, że kobiety po porodzie mogą najwcześniej rozpocząć trening na trampolinach po 6 miesiącach od porodu. Każdorazowo jednak, warto skonsultować swój przypadek trenerem personalnym lub fizjoterapeutą. Warto pamiętać bowiem, że skoki na trampolinach mogą być wykorzystywane w rehabilitacji mięśni miednicy. Oznacza to, że w konkretnych przypadkach treningi na trampolinie mogą mieć pozytywny wpływ na odzyskanie pełnej sprawności.

 

Treningi na trampolinach w ReShape

Chciałbyś szybko spalić kalorię? Nudzą Cię monotonne zajęcia na siłowni? Skorzystaj z zajęć grupowych na trampolinach. W ReShape zajęcia prowadzone są przez doświadczonych instruktorów fitness, którzy odpowiednio dostosowują intensywność zajęć do potrzeb uczestników. Jeżeli nie jesteś pewny, czy zajęcia na trampolinę będą bezpieczne dla Twojego zdrowia, skonsultuj się z naszymi trenerami personalnymi.

Reshape logo
Autor

Redakcja ReShape

Marzysz o pięknej sylwetce i zdrowym ciele? Na blogu ReShape znajdziesz porady i wskazówki, które pozwolą Ci zoptymalizować trening i przerzucić się na zdrowy styl życia. Wiemy, jak wiele wysiłku i energii należy włożyć w trening, aby osiągnąć pożądane rezultaty. Dlatego chcemy Cię wspierać w Twojej drodze na szczyt! Korzystaj z porad trenerów personalnych i ekspertów z różnorodnych obszarów sportu i zdrowia. Dzielimy się z Tobą swoimi doświadczeniami i wiedzą, abyś mógł cieszyć się doskonałą kondycją fizyczną i zdrowiem. Czytaj bloga ReShape i bądź z nami na bieżąco.

U
d
o
s
t
ę
p
n
i
j